banner2

Pentagon'dan Kiev'e ters köşe: Sevkiyat aylar sürecek

Almanya'nın ardından Ukrayna'ya tank ve savaş uçağı göndereceklerini açıklayan ABD'den ters köşe geldi. Pentagon Kiev'e teslimatın aylar süreceğini açıkladı.

Dünya 27.01.2023, 13:02 27.01.2023, 14:01
Abone ol
Pentagon'dan Kiev'e ters köşe: Sevkiyat aylar sürecek

Almanya'nın Kiev'e Leopard-2 tanklarını göndereceğini açıklamasının ardından ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin de Ukrayna'ya tank ve  savaş uçağı desteği sağlanacağı açıklanmıştı. ABD merkezli Politico dergisi, Kiev'e sevkiyatın yakın zamanda yapılacağını öne sürmüştü. Fakat ABD'den Ukrayna'ya kötü haber geldi.

'UKRAYNA'YA TEDARİKİ AYLAR ALACAK'

Ukrayna'ya M1 Abrams tanklarını göndereceğini duyuran ABD'de yapılan günlük basın toplantısında konuşan Pentagon Sözcü Yardımcısı Signh, şu şekilde konuştu:

ABD'nin elinde stok fazlası tank yok, bu yüzden M1 Abrams tanklarının Ukrayna'ya tedariki aylar alacak.

Singh, tankların Ukrayna Güvenlik Yardımı Fonundan (USAI) sağlanacak para ile satın alınacağını belirtti ve eğitim, bakım ve idame süreçlerinin belirlenmesine yönelik çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Singh sözlerine şu şekilde devam etti:

Hem burada yaptığımız açıklamaların hem de Bakan ve Genelkurmay Başkanı'nın yaptığı açıklamaların arkasındayız. Bunların bakım ve idamesi oldukça zor olacak. Bununla birlikte Bakan'ın ortak ve müttefiklerle Ukrayna Temas Grubu Toplantısı'ndan sonra, hemen veya kısa süre içerisinde savaş sahasına gönderilebilecek kabiliyetlere yönelik taahhütler gördük. Abrams tanklarını verme kararımız da bunun bir parçası olarak uzun vadeli taahhüdümüzün göstergesidir. Ortak ve müttefiklerimizin Ukrayna'ya verecekleri silahları duyurmasıyla birlikte bunu duyurmamız zamanlama olarak mantıklıydı.

ABD SÜRECİ UZATMAK İSTİYOR

ABD yönetimi bakım, idame ve eğitimleri gerekçe göstererek Amrams tanklarının Ukrayna'ya verilmesinin uygun olmadığını belirtiyordu. ABD'nin Ukrayna'ya tank gönderme sürecinin olabildiğinde uzatmak için Abrams tanklarını "uzun vadeli bir taahhüt" olarak tanımladığı düşünülüyor. 

8-20 Ocak'ta Almanya'daki Ramstein üssünde Ukrayna Temas Grubu olarak bilinen 50 ülkenin savunma bakanlarının Ukrayna gündemiyle bir araya geldiği toplantıda, Almanya'nın ABD'den önce Ukrayna'ya tank vermeyeceğini açıkladığı iddia edilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!