banner2

Pentagon'dan Afganistan itirafı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Afganistan'a hakkında bir rapor hazırladı. Yanlış planlama ve harcamalara dikkat çekilen raporda “Aylarca maaş alamayan, yiyeceğine üstleri tarafından el konulan ve mermisi olmayan Afgan askerlerinin savaşmadığı için suçlanmaması gerekiyor." ifadeleri kullanıldı.

Dünya 23.08.2021, 21:52 23.08.2021, 22:41
Abone ol
Pentagon'dan Afganistan itirafı

Pentagon'un Afganistan'ın Yeniden İnşasından Sorumlu Genel Müfettişi John Sopko tarafından yazılan "20 Yılda Alınan Dersler" başlıklı raporda dikkat çekici ifadeler yer aldı.

Taliban kontrolü ele almadan önce biten raporda Sopko, "Afganların tarihini, kültürünü anlamadık, ülkenin yeniden inşası için gereken zamanı yanlış hesapladık" ifadelerine yer verdi.

Raporda, harcanan 145 milyar dolar paranın çoğunlukla boşa gittiği ve yanlış planlama sebebiyle sürdürülebilir verim alınamadığına dikkat çekildi.

Afganistan'a harcanan paraların çoğunun, ülkenin tekrar inşasından çok askerlerin üniformasına, yiyeceğe ve silahlara ayrıldığı kayıtlarda bulunuyor.

YOLSUZLUK VURGUSU

John Sopko, Afgan hükümeti ve bürokrasisindeki yolsuzluğa dair raporların Washington tarafından görmezden gelindiğini belirterek, "Aylarca maaş alamayan, yiyeceğine üstleri tarafından el konulan ve mermisi olmayan Afgan askerlerinin savaşmadığı için suçlanmaması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Sopko'ya göre Afganistan'ın tekrar inşası için hesaplanan süre de gerçekçi değildi. ABD, uzmanlık ve personel eksikliği yaşadı.

BIDEN HEDEFTE

ABD Başkanı Biden ise, Taliban'ın ülkede kontrolü hızla ele geçirmesi ve Kabil havalimanındaki kaotik görüntülerden dolayı hedefte.

Cumhuriyetçiler kadar Demokratlar da Biden'ın krizi ele alış şekline tepki gösteriyor.

Biden'ın süreci iyi yönetemediği; Taliban'ın ilerleyişine dair raporları da göz ardı ettiğine dair açıklamalar da sıkça ABD basınında yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!