banner2

Pelosi'nin Ermenistan ziyareti sonrası ipler koptu! Rusya'dan Ermenistan'a 'Borcunuzu ödeyin' uyarısı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Ermenistan'a düzenlediği ziyaret sonrası Ermenistan ile Rusya arasında gerilim çıktı. Rusya aleyhine söylemlerin çoğaldığı bir dönemde ziyaret gerçekleştiren Pelosi'nin ardından Rusya doğalgaz ödemeleri için Ermenistan'a kasım sonuna kadar süre verdi.

Dünya 19.09.2022, 13:17 19.09.2022, 14:29
Abone ol
Pelosi'nin Ermenistan ziyareti sonrası ipler koptu! Rusya'dan Ermenistan'a 'Borcunuzu ödeyin' uyarısı

Rusya ile Ermenistan arasında gerilim başladı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Ermenistan'a düzenlediği ziyaretin ardından Rusya Ermenistan'a doğalgaz ödemelerini yapması için kasım ayının sonuna kadar süre verdi.

PELOSİ ERMENİSTAN'I DA KARIŞTIRDI 

Diğer yandan Pelosi'nin Ermenistan'a düzenlediği ziyarette başkent Erivanlılar Pelosi'yi ABD ve Fransız bayrakları ile karşılarken, Rusya ile ilişkiler koparmak ve KGAÖ'den ayrılmak için mitingler düzenledi. 

RUSYA ALEYHİNE GÖSTERİLER YAPILDI 

Rusya'nın için bulunan posterleri yırtan Ermeniler, Putin ve Rusya aleyhine sloganlar atarak açıkça ABD'nin tarafını tuttuklarını ilan ettiler. 

Girdiği her coğrafyayı karıştıran ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyareti sırasında yaşanan bu durumun etkenlerinden biri olarak, Rusya'nın Ermenistan'ın 'yardım edin' talebine karşı olumsuz yanıt vermesi olarak görüldü. 

MOSKOVA'NIN HAYIR CEVABI ERMENİLERİ MEMNUN ETMEDİ 

Ermenistan Meclis Başkanı Alen Simonyan, Moskova'nın yanıtının beklentilerini karşılamadığını bu yüzden memnun olmadıklarını söyledi. Pelosi ise Erivan'ın Moskova'dan memnun olmadığını açıklamasının ilginç olduğunu kaydetti.  

'ERMENİ YANLI SİYASETÇİ' 

Öte yandan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Pelosi'nin 'Ermeni yanlısı bir siyasetçi olarak bilindiği' kaydedilirken, çatışmaların 'Ermenistan'ın provokasyonuyla çıktığı' kaydedildi. 

KASIM AYINA KADAR ÖDEME YAPIN UYARISI 

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından Rusya tarafından Ermenistan'a doğalgaz uyarısı yapıldı. 

İddialara göre, Rusya Ermenistan'ın Pelosi'yi karşılaması sonrası uzun süredir borçlarını ödememelerine binaen son ödeme tarihi verdi. 

Rusya Ermenistan'a 2022 yılının kasım ayına kadar borçlarını ödemeleri için ihtar çekti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!