banner2

Pelosi bu sefer Kafkasları karıştırıyor! Çatışmalar için Azerbaycan'ı suçladı

ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi Ermenistan'a gitti. Pelosi, Erivan'da yaptığı konuşmada çıkan çatışmalar sebebiyle Azerbaycan'ı suçladı.

Dünya 18.09.2022, 17:04 18.09.2022, 18:19
Abone ol
Pelosi bu sefer Kafkasları karıştırıyor! Çatışmalar için Azerbaycan'ı suçladı

2 ay önce yaptığı Tayvan ziyareti ile Pasifik'te gerginliğe sebep olarak Tayvan ve Çin'in arasını iyice açan ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi bu sefer Ermenistan'a giderek Azerbaycan'ı suçladı. 

Pelosi, bugün Ermenistan’da yaptığı konuşmada Azerbaycan’ı hedef alırken, Türkiye’nin de tepkisini çekecek açıklamalarda bulundu.

ÇATIŞMALAR İÇİN AZERBAYCAN'I SUÇLADI 

Pelosi, sınırdaki çatışmalarla ilgili olarak Azerbaycan'ın suçlarken, "Sınır çatışmalarının Azeri saldırıları tarafından tetiklendiği açık. Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz" dedi. Pelosi, ABD’nin bölgede etkisini artırması gerektiğinin altını çizdi. Pelosi,"Otokrasi ile küresel mücadelede Ermenistan’ın yanındayız." dedi.

AZERBAYCAN'DAN PELOSİ'YE SERT TEPKİ 

Diğer yandan Pelosi'nin açıklamalarına ilk tepki Bakü'den geldi. Azerbaycan, Pelosi’nin sözlerinin barış çabalarına büyük bir darbe vurduğunu söylerken "Pelosi’nin Azerbaycan’a saldırma çabası mesnetsizdir ve kabul edilemez." ifadesi kullanıldı.

ERMENİ LOBİSİ ABD'DE HAREKETE GEÇTİ 

Ermenistan, dün Azerbaycan ile yeni çatışmaların ardından ateşkes ilan edildiğini duyururken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı 79 Azeri askerin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise önceki gün 135 Ermeni askerinin öldüğünü söylemişti. Son gerilim, iki ülke arasında 2020 yılından bu yana görülen en şiddetli çatışma oldu ve savaş endişelerine yol açtı.

ABD’de güçlü olan Ermeni lobisi, bu hafta ABD yönetimine Ermenistan’a destek verme çağrısı yapmıştı. Amerikan Ermeni Topluluğu Başkanı Anthony Barsamian, Azerbaycan’ın son çatışmada uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne sürerek “Ermenistan Ukrayna’yla aynı ilgiyi görmüyor” ded

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!