Yandex Metrica

Partisi de tepkili: Rüşvetçi Menendez'e istifa çağrıları artıyor

Partisi de tepkili: Rüşvetçi Menendez'e istifa çağrıları artıyor

ABD’de "rüşvet almakla" suçlanan ve Türkiye düşmanlığıyla tanınan New Jersey Senatörü Bob Menendez’e kendi partisine bağlı Kongre üyeleri tarafında istifa çağrıları devam ediyor.

Dünya

23.01.2024, 21:28

ABD'de Türkiye düşmanı söylemleriyle tanınan ve "rüşvet almakla" suçlanan New Jersey Senatörü Bob Menendez’e kendi partisine bağlı Kongre üyeleri tarafında istifa çağrıları devam ediyor.

Hakkındaki suçlamalardan sonra Menendez’e istifa çağrısı yapan Demokrat partili senatör ve milletvekillerinin sayısında artış gözleniyor.

154 kilo olan anneden akılalmaz cinayet: Üvey oğlunun üzerine oturarak öldürdü! Gerçekler ortaya bakın nasıl çıktı! 154 kilo olan anneden akılalmaz cinayet: Üvey oğlunun üzerine oturarak... Haberi Görüntüle

"EN İYİSİ İSTİFA ETMESİ"

New Jersey’nin diğer Demokrat Senatörü Cory Booker, bugün yayınladığı açıklamada, “Senatör Menendez'in hayatını hizmet ederek geçirdiği kişiler için istifa etmesinin en iyisi olduğuna inanıyorum." dedi.

Demokrat senatörler Ohio’dan Sherred Brown ve Vermon’tan Peter Welch, hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle Menendez’e istifa etmesi çağrısında bulundu.

Ohio Senatörü Brown, yayınladığı kısa açıklamada, "Senatör Menendez halkın güvenini kaybetti ve ABD Senatosu'ndan istifa etmeli." cümlelerini paylaştı.

Vermont Senatörü Welch de Senato resmi sitesinden yaptığı açıklamada, Menendez’in masumiyet karinesi hakkına sahip olduğunu ancak aynı zamanda New Jersey halkı ve ABD Senatosunun da etkili bir Senatöre sahip olma hakkı bulunduğunu dile getirdi.

Welch, “Senatör Menendez'e yönelik şok edici ve spesifik iddialar, onun etkili bir Senatör olma kapasitesini tamamen tehlikeye attı. Senatör Menendez'i istifaya davet ediyorum." çağrısını yaptı.

Bebek katillerinin Türkiye senaryosuna Dışişleri Bakanlığı'ndan jet cevap: İşlediğiniz suçun hesabını vereceksiniz! Bebek katillerinin Türkiye senaryosuna Dışişleri Bakanlığı'ndan jet cevap: İşlediğiniz suçun... Haberi Görüntüle

BİRÇOK İSİM DAHA EKLENDİ

Adı geçen isimlere Elizabeth Warren, Jon Tester, Bob Casey, Tammy Baldwin, Jacky Rosen, Martin Heinrich, Amy Klobuchar, Mark Kelly, Michael Bennet, Ed Markey, Kirsten Gillibrand, Mazie Hirono, ve Maggie Hassan'ın katılmasıyla Menendez’in istifa etmesi gerektiğini söyleyen Demokrat senatörlerin sayısı 20'ye yaklaşmış oldu oldu.

Pensilvanya Senatörü John Fetterman, 23 Eylül’de X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda Menendez’i istifaya davet eden ilk Demokrat Senatör olarak kayıtlara geçmişti.

Fetterman, “Senatör Menendez istifa etmeli. Masumiyet karinesine hakkı var ancak özellikle iddiaların ciddi ve spesifik doğası göz önüne alındığında, ulusal politikalar üzerinde nüfuz sahibi olmaya devam edemez. Umarım onurlu bir çıkış seçer ve davasına odaklanır.” ifadelerini paylaşmıştı.

Kongre'deki Demokrat senatörlerin dışında, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat partili milletvekillerinden Alexandrıa Ocasio-Cortez (New York), Dean Phillips (Minnesota) ve New Jersey’nin Demokrat valisi Phil Murphy de Menendez’e rüşvet suçlamalarından sonra istifa çağrısında bulunmuştu.

Meta'dan seçim ayarlı Trump kararı! Kısıtlamaları kaldırıldı Meta'dan seçim ayarlı Trump kararı! Kısıtlamaları kaldırıldı Haberi Görüntüle

"CİDDİ BİR MESELE"

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de dünkü basın toplantısında, ABD Başkanı Joe Biden'in, Menendez hakkındaki iddiaları "ciddi bir mesele" olarak gördüklerini kaydetmişti.

İddialar nedeniyle 23 Eylül'de Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Menendez dün ilk kez kameraların karşısına çıkarak masum olduğunu savunmuş, iddialarla ilgili sorulara ve Senatodan istifa çağrılarına cevap vermemişti.

Türkiye'nin Nijer hamlesi Yunanistan'ı titretti: Hedef biziz: Türkler nükleer silah yapıyor! Türkiye'nin Nijer hamlesi Yunanistan'ı titretti: Hedef biziz: Türkler nükleer silah... Haberi Görüntüle

MENENDEZ'E YAPILAN SUÇLAMA

New York Güney Bölge Federal Mahkemesine geçen hafta sunulan 39 sayfalık iddianamede, Menendez ve eşi Nadine Arslanian'a, New Jerseyli iş insanlarıyla girdiği ilişkilerde rüşvete karışma suçlamaları yöneltilmişti.

Federal savcılar, bir yıldan fazla süren soruşturma kapsamında, Menendez'in evinde yapılan aramalarda 100 bin dolarlık iki altın külçe ve 480 bin dolarlık gizli nakit para ele geçirdiklerini açıklamıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading