'Paralel başbakan'dan Ankara'ya gizli ziyaret: Koltuk için destek istedi

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi tarafından 'başbakan' olarak atanan Fethi Başağa, Libya'da ipleri eline alamayınca destek turuna çıktı. Başağa'nın çarşamba günü gizli bir şekilde Ankara'ya geldiği öğrenildi.

Dünya 13.05.2022, 19:44 13.05.2022, 19:48
Abone ol
'Paralel başbakan'dan Ankara'ya gizli ziyaret: Koltuk için destek istedi

Libya'da 'paralel başbakan' Fethi Başağa'nın çarşamba günü gizli bir ziyaretle Türkiye'ye geldiği ortaya çıktı. Londra merkezli Şark'ul Avsat sitesinin haberine göre Başağa, Ankara'nın davetine icabet ederek başkentte çeşitli temaslarda bulundu. 

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi tarafından bir süre önce 'başbakan' olarak atanan Fethi Başağa, Trablus'a giderek mevcut başbakan Abdulhamid Dıbeybe'den 'koltuğunu devretmesini' istemişti. Türkiye destekli meşrû başbakan Dıbeybe ise görevini ancak serbest seçimler sonucu halkın oyunu almış birine devredeceğini söylemişti. 

Darbeci Halife Hafter'in yanında Fransa, Rusya, BAE ve Mısır tarafından desteklenen Fethi Başağa, Türkiye ile 2019 yılında deniz sınırlandırma anlaşması imzalayan Fayiz es-Serrac liderliğindeki hükümette içişleri bakanı olarak görev yapıyordu. Başağa'nın adı daha sonra, Serrac'a yönelik darbe girişimine karıştı. 

Şark'ul Avsat'ın haberine göre Fethi Başağa, Ankara ziyaretinde mevcut başbakan Abdulhamid Dıbeybe'ye karşı destek aradı. Kaynaklar Başağa'nın Temsilciler Meclisi tarafından atandıktan sonra Türkiye'ye ikinci kez geldiğini belirtiyor. Başağa, Dıbeybe'nin yerine geçebilmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteğini istiyor. 

Fethi Başağa'ya bağlı silahlı gruplar geçtiğimiz haftalarda Libya'daki petrol akışını kesmiş ve bu durum ülke ekonomisine büyük darbe vurmuştu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!