banner2

Papa 16. Benedictus neden istifa etti? 600 geleneği bozmuştu

2013'te altı yüz yıllık geleneği bozarak görevinden ayrılan Papa 16. Benedictus'un istifa sebebi ortaya çıktı. Geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Papa 16. Benedictus'un, ölmeden önce Alman Gazeteci Peter Seewald'e yazdığı mektupta istifa nedenini açıkladığı öğrenildi.

Dünya 30.01.2023, 12:10 30.01.2023, 12:34
Abone ol
Papa 16. Benedictus neden istifa etti? 600 geleneği bozmuştu

Geçtiğimiz ay 95 yaşında hayatını kaybeden Papa 16. Benedictus 600 yıllık geleneği bozarak istifa eden ilk Papa olarak tarihe geçti. Peki, Papa 16. benedictus neden istifa etmişti?

ALMAN GAZETECİYE YAZDIĞI MEKTUP ORTAYA ÇIKTI

Yüzlerce yıllık geleneği bozan Papa 16. Benedictus'un istifa nedeni ortaya çıktı. Ölümünden yaklaşık 2 ay önce resmi biyografisinin yazarı Peter Seewald'e bir  mektup yazan Papa 16. Benedictus, 2013'teki istifasının sebebini açıkladı.

TEMEL SEBEP 'UYKUSUZLUK'

Mektubun bir bölümünü yayımlayan Alman Focus dergisi, 16. Benedictus'un istifasının temel sebebinin yıllardır yaşadığı uykusuzluk sorunu olduğunu öne sürdü.

O MEKTUPTA NE YAZIYOR?

Alman Gazeteci-Yazar Peter Seewald, 16. Benedictus'un istifa kararıyla ilgili komplo teorilerine son vermek istediğini belirtti ve mektubu yayımladı. 

Altı yüz yıllık geneleği bozarak görevden ayrılan Papa 16. Benedictus, şu sözlerle istifa etmişti:

İlerleyen yaşım yüzünden gücümün bu görevi gerektiği gibi ifa etmeye yetmediği kanaatine vardım. Hızlı değişimlerin yaşandığı ve inanç dünyasıyla ilgili önemli sorularla çalkalanan bugünün dünyasında Aziz Pietrus’un teknesini yönetmek ve İncil’i ilan etmek için hem beden hem de ruh gücü gerekiyor, son aylarda benim bu gücüm o kadar azaldı ki, bana emanet edilen görevi iyi idare edemediğimi kabul etmem gerekiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!