Yandex Metrica

Sitede Ara

Pakistan'da geçici Başbakan Kakar'ın ifadeleri tartışılıyor: İmran Han taraftarları tepkili

Pakistan'da geçici Başbakan Kakar'ın ifadeleri tartışılıyor: İmran Han taraftarları tepkili

Pakistan'da geçici hükümet Başbakanı Anvarul Hak Kakar'ın eski Başbakan İmran Han hakkında kullandığı ifadeler tartışmalara neden oldu.

Dünya

23.01.2024, 22:24

Pakistan'da geçici hükümet Başbakanı Anvarul Hak Kakar'ın, genel seçimler ve cezaevindeki eski Başbakan İmran Han hakkında kullandığı ifadeler tartışmalara neden oldu. Kakar, İmran Han olmadan da "özgür ve adil genel seçimlerin" gerçekleştirilmesinin mümkün olabileceğine yönelik ifadeler kullanmıştı.

Bir değil, iki değil tam 100 F-16: Çılgın siparişi işte böyle duyurdular! Artık onlar düşünsün Bir değil, iki değil tam 100 F-16: Çılgın siparişi işte... Haberi Görüntüle

İMRAN HAN'IN PARTİSİNDEN TEPKİ VAR

Ulusal basında yer alan haberlere göre, eski Başbakan Han'ın partisi Pakistan Adalet Hareketi (PTI) Genel Sekreteri Ömer Eyüp Han, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kakar'ın ifadelerini güçlü şekilde kınadığını belirtti.

Genel Sekreter Han, İmran Han veya PTI'nın olmadığı bir seçimin "sahte" bir uygulama olacağını vurguladı.

Pakistan İnsan Hakları Komisyonundan da bu açıklamalara tepki geldi. Komisyondan yapılan açıklamada Kakar'ın ifadelerinin "antidemokratik ve düşüncesizce" olduğu belirtildi.

Açıklamada, Kakar'ın veya hükümetinin neyin adil seçim olup olmadığına tek taraflı karar veremeyeceği kaydedildi.

Kakar, 24 Eylül'de yaptığı açıklamada, İmran Han olmadan "özgür ve adil genel seçimlerin" gerçekleştirilmesinin mümkün olabileceğini söylemişti.

Pakistan Seçim Komisyonu, genel seçimlerin 2024 ocağının son haftasında yapılacağını duyurmuştu.

Türkiye'nin Suriye adımı PKK'nın hamisi ABD'yi endişelendirdi! 'Normalleşmeye karşıyız' Türkiye'nin Suriye adımı PKK'nın hamisi ABD'yi endişelendirdi! 'Normalleşmeye karşıyız' Haberi Görüntüle

TUTUKLULUK SÜRESİ UZATILMIŞTI

Pakistan polisi, mahkeme kararıyla yolsuzluk davasından hüküm giyen İmran Han'ı, Lahor şehrindeki evinde 5 Ağustos'ta tutuklamıştı.

Yargılandığı yolsuzluk davası kapsamında Han'a verilen 3 yıl hapis cezası 29 Ağustos'ta ertelenerek eski Başbakan'ın kefaletle serbest bırakılmasına hükmedilmişti ancak 30 Ağustos'ta hakim Abul Hasnat, savcılığın talebi üzerine "devlet sırlarını ifşa etmekle" suçlanan Han'ın tutukluluk süresini uzatmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading