banner2

Pakistan, iklim felaketleri için zengin ülkelerden tazminat istedi

Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Rehman, ülkede yaşanan yıkım sebebiyle zengin ülkelere tepki gösterdi. Verilen sözlerin yerine getirilmesi gerektiğini söyleyen Bakan Rehman "Yoksa felaketler durmaz." sözlerini kullandı.

Dünya 05.09.2022, 10:58 05.09.2022, 11:00
Abone ol
Pakistan, iklim felaketleri için zengin ülkelerden tazminat istedi

Pakistan, etkili muson yağmurları sonrasında sular altında kaldı. Yerleşim yerleri ve tarlalar suya gömülürken, milyonlarca sivil yaşanan felaketten etkilendi.

YAŞANAN FELAKETTEN DİĞER ÜLKELER SORUMLU TUTULDU

Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Sherry Rehman, yaşanan felaketten diğer ülkeleri sorumlu tutarak tazminata vurgu yaptı.

Zengin ülkelerin, iklim değişikliğinin sonuçlarıyla yüzleşen ülkelere tazminat borçlu olduğunu söyleyen Rehman, söz konusu ülkelerin borçlarını ödemeleri gerektiğinde ısrarcı oldu.

KÜRESEL ISINMAYI VURGULADI

Rehman, Guardian'a verdiği demeçte, "Küresel ısınma dünyanın karşı karşıya olduğu varoluşsal bir kriz. Pakistan sıfır noktası. Yine de (sera gazı) emisyonlarına yüzde 1'den daha az katkıda bulunduk. Çok taraflı forumlarda verilen sözlerin yerine getirilmediğini hepimiz biliyoruz." sözlerini kullandı.

"ÇOK AZ TAZMİNATLA ÇOK FAZLA KAYIP VE HASAR VAR"

Tazminat konusunu dile getiren Rehman, "Dünyanın karbon ayak izine çok az katkıda bulunan ülkelere çok az tazminatla çok fazla kayıp ve hasar var." ifadesini kullandı.

Pakistan’da haziran ayından beri etkili olan yağışlar sonucu can kaybı 1300'ü geçti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!