Pakistan'da Başbakan İmran Han için kader günü! Kritik oylama nasıl sonuçlanacak?

Pakistan Başbakanı İmran Han, Anayasa Mahkemesinin dün kendisine karşı güvensizlik oylamasının önünü açan kararıyla ilgili, 'Mahkeme en azından (yabancı komploya dair) tehdit mektubunu inceleyip bizim doğru söyleyip söylemediğimizi değerlendirmeliydi. Bu sebeple hayal kırıklığına uğradım.' dedi.

Dünya 09.04.2022, 17:24 09.04.2022, 17:45
Abone ol
Pakistan'da Başbakan İmran Han için kader günü! Kritik oylama nasıl sonuçlanacak?

Ulusal basındaki haberlere göre, Başbakan Han, bugün yapılacak olan güvensizlik oylaması öncesi televizyonlardan ulusa seslenmişti.

'HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM'

Han, Anayasa Mahkemesinin güvensizlik oylamasına dair kararıyla ilgili, "Mahkeme en azından (yabancı komploya dair) tehdit mektubunu inceleyip bizim doğru söyleyip söylemediğimizi değerlendirmeliydi. Bu sebeple hayal kırıklığına uğradım." dedi.

Bu konunun çok büyük bir mesele olduğunu ifade eden Han, "Mahkemede (tehdit mektubu) buna dair bir tartışma olmadı. Ancak mahkemenin kararına saygı duyuyorum." şeklinde konuştu.

MECLİSTE SERT TARTIŞMALAR YAŞANIYOR

Pakistan meclisinde güvensizlik oylamasının görüşmeleri devam ediyorken muhalefet liderleri Shahbaz Sharif  ve BilawalBhutto  ateşli konuşmalar yaptı. Mecliste sert tartışmalar yaşanıyor. Oylamanın ise iftardan sonra yapılması bekleniyor.

MUHALEFET ABD'DEN EMİR Mİ ALDI?

Han, güvensizlik oylamasında yabancı müdahale olduğuna işaret ederek, mahkemenin en azından yabancı komployla ilgili soruşturma başlatması gerektiğini ancak bunun da gerçekleşmediğini aktardı.

Muhalefetin hükümeti düşürme girişiminin ardında ABD'nin olduğuna dair suçlamalarını sürdüren Han, "Parlamento üyelerinden birkaçı birkaç ay önce ABD'nin İslamabad Büyükelçiliğine gitti ve orada kendilerine Başbakan Han'a karşı güvensizlik oylamasının gerçekleştirileceği söylendi." ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN İMRAN HAN 10 NİSAN AKŞAMI MİLLETİ SOKAĞA ÇAĞIRDI

Han, Pakistan'da "ithal edilmiş" bir hükümeti asla kabul etmeyeceğini belirterek, 10 Nisan akşamı tüm ülkeyi sokaklara çağırdı.

Han'a karşı yarın Meclis'te güvensizlik oylaması gerçekleştirilecek.

Dün, Anayasa Mahkemesi verdiği kararla Başbakan Han'a karşı güvensizlik oylamasının gerçekleştirilmesinin önünü açmıştı.

NE OLMUŞTU?

Ary News televizyonunda 3 Nisan'da yayınlanan haberde, Başbakan Han'ın partilileriyle yaptığı toplantıda, hükümeti devirmek için oluşturulan komplonun arkasında ABD Dışişleri Bakanı'nın Güney ve Orta Asya İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Donald Lu'nun olduğunu söylediği iddia edilmişti.

Han, 2 Nisan'da, ilgili güvensizlik oylamasına yönelik yaptığı açıklamada, "(Muhalefetin) Beni görevden alma girişimi, ABD’nin iç politikamıza açık müdahalesidir." ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!