banner2

Oylama bitti: Hamza Yusuf resmen İskoçya'nın ilk Müslüman başbakanı

İskoç Ulusal Partisi'nin yeni lideri Hamza Yusuf, parlamentodaki oylamanın ardından resmen İskoçya'nın ilk Müslüman başbakanı olarak İskoçya'da tarihe geçti.

Dünya 28.03.2023, 19:04 28.03.2023, 19:17
Abone ol
Oylama bitti: Hamza Yusuf resmen İskoçya'nın ilk Müslüman başbakanı

İskoçya Bölgesel Başbakanı ve SNP Genel Başkanı Nicola Sturgeon'ın hem başbakanlıktan hem de parti genel başkanlığından istifası sonrası başlayan liderlik yarışını dün Hamza Yusuf'un kazanmasının ardından İskoçya Parlamentosunda oylama yapıldı 

MECLİSTEN GEÇTİ 

Pakistan asıllı Müslüman Hamza Yusuf, parlamentoda yapılan oylamada 71 oyla meclisten çoğunluğu elde ederek geçti. Böylece Hamza Yusuf, yeni İskoçya Bölgesel Başbakanı oldu. Babası Pakistan kökenli olan ve 1960'larda İskoçya'ya göç eden Hamza Yusuf'un annesi ise Kenya'da Güney Asyalı bir ailenin çocuğu olarak hayata gözlerini açtı. 

İSKOÇYA'YA BAĞIMSIZLIK 

Nicola Sturgeon'ın hem başbakanlıktan hem de parti genel başkanlığından istifasının ardından başlayan liderlik yarışını dün Pakistan asıllı Müslüman Hamza Yusuf kazanmıştı. SNP üyeleri tarafından 13 Mart'ta başlayan ve 14 gün süren oylamanın ardından 26 bin 32 oy alarak yarışı kazanan Yusuf, partinin yeni lideri olmuştu.

İskoçya'nın Glasgow kentinde dünyaya gelen Pakistan asıllı 37 yaşındaki Hamza Yusuf, parti üyelerinin oylarının yüzde 52’sini alarak rakipleri Kate Forbes ve Ash Regan'ı geride bırakmıştı.Rakipleri kampanya sürecinde eşcinsel evliliklere ve kürtaj hakkına karşı çıkarken, Hamza Yusuf LGBT haklarını savunacağını beyan etmişti.

Hamza Yusuf, ayrıca sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada, öncelikle partisiyle ekip halinde İskoçya'ya bağımsızlık getirmeye "kararlı" olduğunu belirtmişti.İskoçya halkının bağımsızlığa her zamankinden daha fazla ihtiyacının olduğunu vurgulayan Yusuf, "Biz bunu sağlayacak nesil olacağız."dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!