Önce tahrik ettiler, sonra desteği kestiler! Batı'da Ukrayna yorgunluğu

Batılı ülkeler, Rusya'ya karşı savaşması için tahrik ettikleri Ukrayna'ya karşı desteğini kesti. Amerikan basını, söz konusu tablo için "Ukrayna yorgunluğu" yorumunda bulundu.

Dünya 21.06.2022, 14:05 21.06.2022, 14:25
Abone ol
Önce tahrik ettiler, sonra desteği kestiler! Batı'da Ukrayna yorgunluğu

Avrupa ve ABD, ekonomik çöküş nedeniyle savaşın ilk günlerinde destekledikleri Ukrayna'yı Rusya'ya karşı yalnız bıraktı. 

Ensonhaber'in ABD basınından Los Angeles Times'a dayandırdığı haberinde, konuya ilişkin "Ukrayna'daki savaş, irade ve ekonomik acı savaşı. Batı, yorgunluk gösteriyor." yorumunda bulundu.

"ENDİŞELER ENFLASYONUN ÖTESİNE GEÇTİ"

Avrupa'nın yanı sıra ABD'de de artan gıda ve enerji fiyatları hatırlatılarak, endişelerin enflasyonun ötesine geçtiği belirtildi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio'un, Rusya'nın Ukrayna'nın tahıl ihracatına uyguladığı ablukanın küresel ekmek savaşının fitilini ateşleyerek, Afrika'da kıtlık ve Avrupa'ya yönelen yeni bir göç dalgasını tetikleyebileceği konusunda uyardığı belirtildi.

"RUSYA'NIN YAPTIRIMLARI BİZE DE ZARAR VERDİ"

Yazıda, "Rusya'ya yönelik yaptırımlarla ilgili sorun, yaptırımlar ancak bize de zarar verirse işe yarayacak olmalarıdır." denildi.

Ekonomik tablonun, ABD liderliğindeki Rusya'ya karşı yaptırım kampanyasına katılan Avrupa hükümetleri için siyasi sorunlara neden olduğu belirtilerek, bu durumdan "Ukrayna yorgunluğu" şeklinde bahsedildi.

"ACIYA TOLERANSIMIZ DAHA DÜŞÜK"

İtalya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Direktörü Nathalie Tocci'nin, "Yaptırımların acısı, elbette Rusya'da Batı'dakinden çok daha fazla. Ama bizim acıya toleransımız daha düşük.

Öyleyse soru, hangi eğrinin daha dik olduğu: Rusya'nın savaşma kabiliyeti mi yoksa bizim ekonomik acıya dayanma kabiliyetimiz mi?" şeklindeki görüşlerine yer verildi.

"YENİ SİLAHLARIN HIZLI TESLİMATI SAĞLANMADI"

Öte yandan Avrupalıların çoğunun, savaşın başlaması konusunda Rusya'yı suçladığı, ancak söz konusu kıtanın bu konuda ne yapılacağı konusunda bölünmüş durumda olduğuna dikkat çekildi.

Macron, Scholz ve Draghi'nin, açıklamalarında Ukrayna'ya destek ifadeleri kullandığı anımsatılarak, "Üçlü, Zelensky'nin en çok istediği şeyi sağlamadı: yeni silahların hızlı teslimatı." denildi.

"BU, SADECE PUTİN'İN KAZANABİLECEĞİ BİR REKABET Mİ?"

Ayrıca, "Bahisler yüksek olacak. Avrupa ve ABD liderleri, Ukrayna uğruna ekonomik fedakarlıklara katlanmak için halklarını bir araya getirebilir mi? Yoksa bu sadece Putin'in kazanabileceği bir rekabet mi?" ifadeleri kullanıldı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!