Yandex Metrica

Önce CIA Başkanı sonra İngiliz İstihbarat Şefi gitti: Türkiye sınırında yeni yapılanma

Önce CIA Başkanı sonra İngiliz İstihbarat Şefi gitti: Türkiye sınırında yeni yapılanma

Nikol Paşinyan, Ermenistan Dış İstihbarat Teşkilatı projesine hız verdi. Erivan yönetimi bunun için hem CIA hem de MI6'dan yardım alıyor. CIA Başkanı William Burns'ün ziyaretini geçtiğimiz günlerde İngiliz MI6 Şefi Richard Moore'un temasları izledi.

Dünya

17.05.2024, 20:05

Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte Rusya'nın hamiliğinden kurtulma adımlarını hızlandırarak yönünü ABD-Avrupa'ya çeviren Ermenistan son 6 aydır bir dizi adımlar atıyor. Polis teşkilatı ve silahlı kuvvetlerin batı standartlarına evrilmesi için ABD'den yardım alan Erivan, Amerikan kongresindeki diasporanın desteğiyle şimdi 'dış istihbarat servisi' kuruyor. 

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, 12 Temmuz'da yaptığı açıklamada "Dış istihbarat teşkilatı kurmayı planlıyoruz" dedi. Bu duyurudan sadece 5 gün sonra Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, CIA Başkanı William Burns'ü ağırladı. Ziyarette 'bölgesel güvenlik meseleleri' ve 'terörle mücadele' gibi konuların ele alındığı açıklandı ancak asıl mesele gizli kaldı. 

CIA Başkanı William Burns temmuz ayında Erivan'daydı.

Burns'ün temaslarını eylül ayında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin provokatif ziyareti izledi. Erivan'da planlı bir organizasyon dahilinde sokaklara dökülenler Pelosi'yi "Rusya topraklarımızdan defolsun" sloganlarıyla selamlıyordu. 

Bu hamleler Moskova'nın sert tepkisini çekince ikili oynamaya başlayan Paşinyan, Türkiye-Azerbaycan 'tehdidine' karşı hem Rusya hem de batının desteğini aradı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e "Rus barış gücünün Karabağ'daki görev süresini 20 yıla kadar uzatmaya hazırım" diyerek Kremlin'i teskin eden Paşinyan, bir yandan da Birleşmiş Milletler barış gücünün bölgeye gelerek Azerbaycan'a karşı Erivan'ı korumasını istiyordu. 

Nikol Paşinyan ve Vladimir Putin

Ülkesinde Rusya'ya yakın isimleri İsrail merkezli casus yazılım Pegasus'la izlediği iddia edilen Paşinyan, bir yandan dış istihbarat teşkilatı kurma çalışmalarını sürdürdü.

Ermenistan askerlerinin Amerikan subaylarınca eğitilmesi için onları Almanya'daki üsse gönderen Paşinyan, CIA Başkanı'ndan sonra 16 Aralık'ta önemli bir misafiri daha ağırladı. Bu isim İngiliz istihbaratı MI6'nın şefi Richard Moore'dan başkası değildi. 

Richard Moore ve Nikol Paşinyan

Türkiye'de büyükelçi olarak görev yaptıktan sonra İngiltere'de istihbarat kurumunun başına getirilen Moore, Erivan ziyaretiyle dikkatleri bir anda üzerine çekti. 

AB'den Macaristan Başbakanı Orban'ın Rusya ziyaretine tepki: 'Rusya saldırgan, Ukrayna ise kurbandır' AB'den Macaristan Başbakanı Orban'ın Rusya ziyaretine tepki: 'Rusya saldırgan, Ukrayna... Haberi Görüntüle

ERMENİ TEŞKİLATININ SONUÇLARI NE OLUR?

Ermenistan'daki Rusya yanlıları haziran ayında sokağa dökülmüş, hatta Paşinyan'ın evini basmak istemişti. 

CIA Başkanı'nın ziyareti öncesi "Ermenistan'da dış istihbarat teşkilatı kuracağız" diyen Armen Grigoryan, "Richard Moore'un ziyareti bu amaçla bağlantılı mı?" diye soran muhalefet milletvekillerine şu cevabı verdi: "Ermenistan'da kabul edilen yasaların hiçbir yabancı yetkiliyle ilgisi yoktur. Ermenistan'daki iç süreçleri diğer bazı ülkelerin yetkilileriyle ilişkilendirmek modern Ermenistan'da pek mantıklı değil."

Grigoryan'ın yalanlama gayretinden de anlaşıldığı üzere Erivan yönetimi, Amerikan-İngiliz desteğiyle bir istihbarat yapılanması kuruyor. Ülkedeki güvenlik doktrininin Rusya ekseninden çıkıp Washington-Londra eksenine oturması için attığı kritik adımlarla Paşinyan, kimilerine göre kararlı bir şekilde 'sahip değiştiriyor.'

Aynı zamanda İran'la da ittifak kuran Erivan'da bu kritik adımların Azerbaycan ve Türkiye'ye karşı nasıl yansıyacağını zaman gösterecek. 

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, 2020 Kasım'ındaki anlaşmaya uymayarak Zengezur Koridoru'nu açmayan Erivan yönetimini sık sık uyarıyor.

Habere Tepki Ver

0

1

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading