banner2

Ölümcül protestolar ülkeyi sardı! Yeniden OHAL kararı

Peru'da ABD destekli darbenin ardından hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Başkent Lima da dahil olağanüstü hal kararı 30 gün daha uzatılırken 48 kişinin hayatını kaybettiği ve 700'den fazla kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Dünya 16.01.2023, 10:43 16.01.2023, 12:00
Abone ol

Peru hükümeti 48 kişinin hayatını kaybettiği protestoların ardından olağanüstü hal kararını uzattı. Başkent Lima da dahil birçok şehre ve bölgeye yayılan protestoların ardından alınan 30 günlük OHAL kararı toplanma özgürlüğü ve  mahremiyet hakkı da dahil birçok anayasal hakkı askıya alıyor. Peru ulusal polisi ve silahlı kuvvetlerine ise barışın sağlanması için özel yetkiler verildi. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAŞLADI

30 günlük OHAL kararı başkent Lima'nın yanı sıra Cusco, Puno ve Callao da dahil birçok eyalette uygulanıyor. Protestocuların havalimanına baskın düzenlediği ve bir Kongre üyesinin evini ateşe verdiği Puno'da ise gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD DESTEKLİ DARBE

Devlet Başkanı Pedro Castillo'nun görevden alınması ile başlayan protestoların ardından görev değişilkliğinin ABD destekli bir darbe olduğu iddia edilmiş ve darbenin ABD destekli sağ  ve sol güçler tarafından düzenlendiği öne sürülmüştü. 

Protestocular Cumhurbaşkanı Dina Boluarte'nin istifasını, erken seçime gidilmesini ve Kongre'nin kapatılmasını talep ediyor. 

48 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Peru basınının aktardığına göre 11 Aralık'ta başlayan protestolarda 48 kişi hayatını kaybederken 700'den fazla kişi ise yaralandı. Peru hükümeti ise 42 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!