Ölüm tabutu o ülkede yasal prosedürlerden geçti! Gelecek yıl kullanılmaya başlanacak

İsviçre'de bir şirket tarafından geliştirilen bir ötanazi ya da 'intihar makinesi' amacı gören ölüm tabutu yasal prosedürleri geçti ve onay aldı.

Dünya 09.12.2021, 14:40 09.12.2021, 15:02
Abone ol
Ölüm tabutu o ülkede yasal prosedürlerden geçti! Gelecek yıl kullanılmaya başlanacak

İsviçre'de bir firmanın ürettiği ve 'intihar makinesi' olarak anılan tabut şeklindeki ötanazi yardımcısı aygıt yasal olarak onay alırken tartışmaları da beraberinde getirdi. 

Sarco makinesi adı verilen alet içine girilip çalıştırılıyor. Kişinin tabut şeklindeki bu makineye girmesiyle birlikte bir kez göz kırpması yeterli. Böylelikle aletin içindeki oksijen miktarı kritik seviyede azalıyor ve ölüm gerçekleşiyor. Sadece bir dakika kadar süren süreçte kişiler hipoksi adı verilen oksijen yetmezliği sebebiyle hayatlarını kaybediyor. Uzmanlar bunun görece acısız bir ölüm şekli olduğunu belirtiyor.

İSVİÇRE'DE ÖTENAZİ YASAL HALE GETİRİLDİ

Geçtiğimiz yıl ötanazinin yasal olduğu İsviçre'de bin 300 kişinin bu servislerden yararlandığı biliniyor. Ülkede iki ayrı şirket tarafından verilen bu hizmetin kişilere sıvı barbitürat adlı ilacın gaz şeklinde verilmesiyle gerçekleştirildiği açıklandı. Bu ilaç kişileri iki ila beş dakika içinde derin bir komaya sokarak sonrasında da öldürüyor.

ölüm tabutu

İntihar makinesi 'Dr. Ölüm' olarak da tanınan Dr. Philip Nitschke'nin tasarımı. Nitschke, 'Exit' (Çıkış) adlı kar amacı gütmeyen bir organizasyonunun da başkanı. Makine içine giren ve ölüme yatan kişiler için tercih edilen lokasyonlarda (örneğin doğa içinde) çalıştırılabiliyor ve istenirse güç kaynağından ayrılarak tabut olarak da kullanılabiliyor.

HİTLER'İN SOYKIRIM TEKNİĞİYLE ÖZDEŞLEŞTİRİLDİ

Ancak Nitschke'nin bu icadı ötanazi karşıtları tarafından kullanılan yöntem yüzünden eleştirilere maruz kaldı. Zira özellikle Avrupa ülkelerinde gaz soluyarak ölmek/öldürülmek Yahudi Soykırımı'yla olan benzerliği nedeniyle hassas bir konu olmaya devam ediyor. Almanya'nın Nazi lideri Hitler sayısız Yahudi'yi gaz odalarında zehirleyerek öldürmüştü.

ÖLÜMÜ ESTETİZE ETMEKLE SUÇLANIYOR

Öte yandan intihar makinesine yönelik tek eleştiri bu değil. Makinenin fütüristtik tasarımı da eleştiri oklarının hedefi oldu ve 'ölümü estetize etmek ve güzelleştirmek' gibi bir amaca hizmet ettiği düşünülen bu modernist tasarım tartışma yarattı.

Hali hazırda sadece iki modeli bulunan tasarım Dr. Philip Nitschke'nin başında yer aldığı Exit oluşumu tarafından 3D printerlar yardımıyla çoğaltılmaya başlanacak ve sayıları artacak.

ölüm tabutu isviçre

GELECEK YIL KULLANIMA HAZIR OLACAK

Şirket hazırlıklarına devam eder ve makinaların gelecek yıl kullanıma hazır olacağını açıklarken başta kiliseler olmak üzere çok sayıda ötanazi karşıtı grup da protestolara hazırlandıklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!