Yandex Metrica

O ülkede yanardağ alarmı! Çatlak büyüyor olağanüstü hal ilan edildi

O ülkede yanardağ alarmı! Çatlak büyüyor olağanüstü hal ilan edildi

İzlanda'da Reykjanes Yarımadası'nda volkanik patlama meydana geldi. Bu sene 4'üncü kez yaşanan patlamada 2,5 kilometrelik yarık ortaya çıkarken ülkenin güneyinde olağanüstü hal ilan edildi.

Dünya

30.05.2024, 11:07

İskandinav ülkesi İzlanda, ayladır yanardağ felaketiyle uğraşıyor. İzlanda güneybatısındaki bir yanardağ, 2023 yılının aralık ayından bu yana beşinci kez patladı. Bugün patlayan yanardağdan çıkan lav, 50 metre yüksekliğe kadar ulaştı.

Bilindiğü üzere uzman isimler, daha önce yaptıkları açıklamalarda, başkent Reykjavik’in güneyindeki bölge için volkanik faaliyet uyarısında bulunmuştu. Yapılan incelemelerin sonunda yerin altında magma biriktiği ortaya çıkmıştı.

Zürafa Adası Türkiye'nin mi sorusuna emekli paşa Lozan maddeleriyle cevap verdi: En ufak bir şüphe yok! Zürafa Adası Türkiye'nin mi sorusuna emekli paşa Lozan maddeleriyle cevap... Haberi Görüntüle

2,5 KİLOMETRELİK YARIK ORTAYA ÇIKTI

İzlanda Meteoroloji Ofisi tarafından bugün yapılan açıklamada, “Lavlar, 50 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor; oluşan çatlak, 2,5 kilometre dolaylarında görünüyor ve büyüyor” ifadelerine yer verildi.

Yerel halk isyan etti! Binlerce halk sokağa döküldü! O ülke artık turistleri istemiyor! Yerel halk isyan etti! Binlerce halk sokağa döküldü! O ülke... Haberi Görüntüle

UÇUŞLARDA AKSAMA YOK

Volkanik patlamanın ardından Reykjavik’teki Keflavik Havalimanı’nın internet sitesinde dikkat çeken bir bilgi paylaşıldı. Paylaşılan bilgilere göre, uçuşlarda herhangi bir aksaklık ve ya rötar yaşanmadı. Söz konusu açıklamada bugün yaşanan patlamanın 2021 yılından bu yana yarımadada yaşanan sekizinci yanardağ patlaması olduğu eblirtildi.  Yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı yarımada, 800 yılın ardından volkanik olarak yeniden faaliyete geçmişti.

Elon Musk'tan yeni devrim: Gelecek yıl Tesla araçlarını insansı robotlar üretecek! Elon Musk'tan yeni devrim: Gelecek yıl Tesla araçlarını insansı robotlar... Haberi Görüntüle

YÜKSEK ALARM

İzlanda Sivil Savunması, yanardağ patlaması üzerine yüksek alarm durumuna geçirildi. Yetkililer Grindavik kentinin tahliyesini emretti. Yakınlardaki Blue Lagoon jeotermal spası da kapatıldı ve müşterileri tahliye edildi. Daha fazla hasar olmaması için lavları bölge altyapısından uzaklaştırılacak şekilde bariyerler de inşa edildi.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading