banner2

'Nükleer felakete sebep olabilir' uyarıları yapılmıştı! Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki faaliyetler durduruldu

Son dakika haberleri... Ukrayna'da Rusya'nın kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki faaliyetlerin tamamen durdurulduğu açıklandı.

Dünya 11.09.2022, 09:11 11.09.2022, 09:37
Abone ol
'Nükleer felakete sebep olabilir' uyarıları yapılmıştı! Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki faaliyetler durduruldu

Son dakika haberleri... Santralden sorumlu devlet kurumu Energoatom, Ukrayna'da Rusya'nın elindeki Zaporijya Nükleer Santrali'ndeki faaliyetin tamamen durduğunu açıkladı.

Kurum, santralin altıncı ünitesinin elektrik şebekesinin bağlantısını kestiğini duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanlığı da santralin üretimini durdurduğu doğruladı.

"NÜKLEER GÜVENLİK VE EMNİYEYİ KORUMA BÖLGESİ" ÇAĞRILARI

Diğer taraftan, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Zaporijya Nükleer Santrali'nin fiziksel bütünlüğünün süregelen çatışmalar nedeniyle ciddi bir tehdit altında olduğuna işaret ederek, bu tehdidin ortadan kalkması için santral çevresinde "nükleer güvenlik ve emniyeti koruma bölgesi" kurulması için tarafların anlaşması gerektiğini açıkladı.

UAEA, Zaporijya ve Çernobil başta olmak üzere Ukrayna’daki nükleer santral ve tesislere ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı.

Raporda, nükleer santralin fiziksel bütünlüğünün korunamamasının ciddi sonuçlar doğuracağına dikkat çekilerek, çatışmaların neden olduğu hasarların radyasyon seviyesini şimdilik etkilemediği, ancak çatışmaların sürmesi durumunda nükleer acil duruma yol açabilecek gelişmelerin yaşanma tehlikesinin devam ettiği vurgulandı.

Ajansın santrale gönderdiği misyonun hasar gören yapılara ilişkin çalışmalara başladığı, nükleer güvenlik ve emniyetin sağlanması için gerekli desteğin verildiği belirtilen raporda, taraflara atılması gereken önemli adımlara ilişkin de tavsiyelerde bulunuldu.

"UKRAYNALI YETKİLİLERİN İDARESİNE BIRAKILMALI"

Ajans, santralin bulunduğu tesis ve çevresine zarar verilmemesi, çalışanların güvenliği ve fiziksel bütünlüğün muhafaza edilebilmesi için taraflara saldırıların derhal durdurulması tavsiyesinde bulunurken, "Bunun için tüm ilgili tarafların, Zaporijya Nükleer Santrali çevresinde nükleer güvenlik ve emniyeti koruma bölgesinin oluşturulması hususunda anlaşması gerekir" denildi.

Nükleer santralin sorunsuz çalışması için çalışanların fiziki ve psikolojik durumlarının göz önünde tutulması ve olası bir tehlikenin yaşanmaması için her türlü baskıdan kaçınılması uyarısında bulunulan raporda, çalışanlar için aile desteği de dahil normal çalışma koşullarının yeniden sağlanması ve santralin yeniden Ukraynalı yetkililerin idaresine bırakılmasının önemine işaret edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!