banner2

Nükleer felaket kapımızda olabilir! Dünya nüfusunun yüzde 75'i hayatını kaybedecek

Rusya ve Ukrayna arasında süren savaş hız kesmeden devam ediyor. Savaşa uzaktan müdahil olan ABD ise Rusya ile uzun süredir rekabetini sürdürüyor. Dünyanın bugün geldiği noktada nükleer savaş ihtimali giderek daha yakın dururken uzmanlar konuyla alakalı karanlık senaryolar üretmeye devam ediyor.

Dünya 16.08.2022, 13:49 16.08.2022, 13:49
Abone ol
Nükleer felaket kapımızda olabilir! Dünya nüfusunun yüzde 75'i hayatını kaybedecek

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş dozunu giderek artırırken, Ukrayna Devlet Başkanı Zelensk, dikkatleri Zaporijya Nükleer Santrali'ne çekmişti. 

Zelenski konuyla alakalı yaptığı açıklamada, "Rus kuvvetleri, Zaporijya Nükleer Santrali topraklarından hiçbir koşul olmaksızın derhal geri çekilmelidir" ifadelerini kullanmıştı. 

UKRAYNA'DA ÇOK SAYIDA NÜKLEER SANTRAL VAR 

Fakat burada asıl dikkat çekiken konu nükleer santral vurgusu oldu. Ukrayna'da birden fazla nükleer santral olduğu bilinirken çatışmaların bu bölgeler etrafında yoğunlaştığı görülüyor. 

UZMANLAR OLASI NÜKLEER SAVAŞ SENARYOLARINI DENİYOR 

Herkesin korktuğu nükleer felaket ihtimali gerçek olursa ne olacak sorusuna cevap arayan uzmanlar konuyla alakalı geniş çaplı araştırmalar yapıyor. 

Yapılan bilimsel çalışmanın ortak yazarı bize 'Veriler bize bir şey söylüyor: Bir nükleer savaşın olmasını engellemeliyiz' diyor.

5 MİLYAR İNSAN HAYATINI KAYBEDEBİLİR 

Bu araştırmaya göre, ABD ile Rusya arasında bir nükleer savaş olması durumunda tahminen 5 milyar insan, yani dünya nüfusunun dörtte üçü, açlıktan ölecek.

Araştırmacılar, nükleer silahların atmosfere güneşten koruyucu (güneş ışınlarının dünyaya ulaşmasını engelleyecek) kurum salan ateş fırtınalarını tetikleyeceği için dünya çapında mahsul veriminin düşeceğini buldu.

Yapılan çalışmada beş tane küçük Hindistan-Pakistan nükleer savaşı dışında ABD-Rusya arasındak olası çatışmalar da incelendi. 

ABD'li araştırmacılar en küçük nükleer senaryonun, küresel ortalama gıda üretiminin (Kalori cinsinden ölçülen) beş yıl içinde yüzde 7 oranında düşmesine neden olacağını buldular.

GIDA ÜRETİMİ YÜZDE 90 DÜŞECEK 

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmada, ABD ile Rusya arasındaki olası bir nükleer savaş sonrası gıda üretimi yüzde 90 oranında düşecek. Bu da savaşı takip eden iki yıl içinde dünyanın yüzde 75'inden fazlasının açlıktan öleceği anlamına geliyor. 

DÜNYA NÜFUSUNUN YÜZDE 75'İ ÖLECEK 

Çalışmanın yazarlarından biri olan Alan Robock, bilim insanlarının herhangin bir boyuttaki nükleer savaşın küresel gıda sistemlerini yok edeceğini ve bu süreçte milyarlarca insanı öldüreceğini tahmin ettiklerini belirtti. 

New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi'nden iklim bilimi profesörü, “Bu veriler bize bir şey söylüyor: En büyük önceliğimiz bir nükleer savaşın olmasını engellemek olmalı” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!