Yandex Metrica

Nükleer denizaltı füzeleri için start verildi: Hiçbir ülke karşısında artık duramaz

Nükleer denizaltı füzeleri için start verildi: Hiçbir ülke karşısında artık duramaz

Amerika Birleşik Devletleri deniz tabanlı nükleer seyir füzeleri üzerinde çalışarak nükleer kapasitesinin gücüne güç katıyor. Pentagon'un bu askeri hamlesini, Çin ve Rusya gibi rakipleriyle yaşadığı gerilimler tetikledi.

Dünya

05.06.2024, 13:08

ABD şu anda kara konuşlu kıtalararası balistik füzeler, havadan fırlatılan seyir füzeleri ve deniz konuşlu silahlardan oluşan bir nükleer üçlüye sahip. Pentagon, Rusya ve Çin hükümetleriyle artan gerilim sebebiyle gelecekte olası bir nükleer savaşa hazırlanırken, deniz tabanlı nükleer kapasitesini güçlendirmeye iyice odaklanmış durumda.

Nükleer bir savaşta ABD'nin rakiplerinin ilk saldırıyı gerçekleştirmesi halinde ABD'nin karadan ve havadan fırlatılan sistemlerinin bu saldırıları etkisiz hale getirebileceği düşünülüyor. ABD, ikinci vuruş kabiliyeti sağlaması beklenen deniz konuşlu sistemler aracılığıyla rakiplerinin üzerindeki üstünlüğünü sürdürmeye devam etmekte son derece kararlı.

USS Virginia nükleer denizaltısı/ABD Donanması Nükleer füze

Kurt ittifakına 350.000 asker lazım! NATO zirvesi öncesi dikkat çeken talep: Cehenneme 3 ay kaldı Kurt ittifakına 350.000 asker lazım! NATO zirvesi öncesi dikkat çeken... Haberi Görüntüle

NÜKLEER DENİZALTILARIN NEREDE OLDUĞUNUZ BİLEMEZSİNİZ

Geçtiğimiz hafta Senato Silahlı Hizmetler stratejik kuvvetler alt komitesinde açıklamalarda bulunan Stratejik Sistemler Direktörü Donanma Koramiral Johnny R. Wolfe Jr., 'Düşman açısından düşünürseniz, ilk saldırı olarak yapabileceklerini düşündükleri herhangi bir şeyde, bu (balistik füze denizaltı) gücü her zaman tetikte, devriye geziyor, nerede olduğunu tahmin edemezsiniz.' ifadelerini kullanmıştı.

Wolfe ek olarak Ohio sınıfı balistik füze denizaltılarının denizden fırlatılan seyir füzesi SLCM-N için yeni bir nükleer ofis kurulacağının sinyalini verdi. Buna ek olarak nükleer savaş başlıklı bir nükleer silah projesine de başladıklarını açıkça dile getirdi.

Koramiral Wolfe'nin açıklamasına göre SCLM-N, alışılagelmiş balistik füze denizaltılarının aksine, saldırı denizaltıları ve su üstü gemilerinden ateşlenebilecek. Daha önce ABD Kongresi'nde dile getirilen Rus ve Çin hükümetinin nükleer tehdidine karşı nükleer silahlı denizden fırlatılan bir seyir füzesinin (SLCM-N) üzerinde, 2018 yılından itibaren çalışılıyor.

SLCM-N balistik füze denizaltılarından değil, su üstü gemilerinden ya da saldırı denizaltılarından (SSN'ler) fırlatılıyor. Soğuk Savaş döneminde ABD, bu füzeleri SSN'lere entegre ederek 2010 yılında ise devre dışı bırakmıştı. Çoğu taktik nükleer silahlar ile birlikte hizmetten kaldırılmıştı.

Çin'in Type 94 Jin sınıfı balistik füze denizaltısı

Türk donanması akıllarını aldı: Yunan basınından işgal iftirası: Erdoğan meydan okudu! Türk donanması akıllarını aldı: Yunan basınından işgal iftirası: Erdoğan meydan... Haberi Görüntüle

DENİZLERDE NÜKLEER FÜZE YARIŞI BAŞLADI

Denizde nükleer silah kapasitesini arttırma kararı, Rusya ve Çin'in artan nükleer stoklarına karşı bir önlem olarak alınıyor. Rusya hava, deniz ve kara yoluyla taşınabilen yaklaşık bin adet “taktik” nükleer silaha sahip. Çin ise envanterini genişletmeye devam ediyor ve yaklaşık 500 nükleer savaş başlığına sahip olduğu iddia ediliyor. Daha da önemlisi, bu silahlar herhangi bir önemli anlaşma yükümlülüğüne bağlı değil.

Şu anda ABD'nin denizde konuşlu tek nükleer silahı stratejik denizaltılardan fırlatılan balistik füzeler (SLBM'ler). Öte yandan Çin ve Rusya, konvansiyonel askeri operasyonları desteklemeyi amaçlayan ve stratejik nükleer silah seviyesinin altında kabul edilen düşük verimli taktik nükleer silahlar üretmeye aralıksız olarak devam ediyor.

Daha önce belirtilen bir Pentagon raporunda ise, Çin'in Jin sınıfı altı balistik füze denizaltısından oluşan filosunun Hainan Adası'ndan Güney Çin Denizi'ne doğru 'Aralıksız' devriyeler attığı belirtilmişti.

Habere Tepki Ver

3

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading