New York Times'tan Erdoğan'a övgü: Macron bunu başaramadı!

New York Times'ın manşetten verdiği bir makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya-Ukrayna krizinde diplomatik çabaları methedildi. Makalede, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un ise arabulucu olma çabalarında başarısız olduğu vurgulandı.

Dünya 22.09.2022, 00:47 22.09.2022, 01:20
Abone ol
New York Times'tan Erdoğan'a övgü: Macron bunu başaramadı!

ABD'nin önde gelen gazetelerinden ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'ın manşetten verdiği bir makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki konuşmaıs ve bugüne kadar barış için yürüttüğü çabalara övgüde bulunuldu.

BM KONUŞMASINA YER VERİLDİ

Farnaz Fassihi ve Alan Yuhas imzalı makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Savaşın hiçbir zaman kazananı olmayacağını düşünüyoruz adil bir barış sürecinin ise kaybedeni olmayacaktır. Makul, adil ve uygulanabilir bir diplomatik süreç yoluyla krizden onurlu bir çıkış yoluna ihtiyacımız var" ifadelerine yer verildi.

"PUTİN'E YAKIN DURARK ETKİYİ HAFİFLETTİ"

Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un en yakından takip edilen iki lider olduğu belirtilen makalede, Erdoğan'ın, özellikle tahıl görüşmelerinde önemli rol oynadığı ifade edilirken, Mart ayında yapılan barış görüşmelerindeki ev sahipliğine de değinildi. Erdoğan'ın savaş boyunca Putin ile olan yakın ilişkisini koruyarak savaşın küresel etkilerini hafifletmeye çalıştığı, son görüşmede Ukrayna'nın topraklarının geri verilmesi gerektiğinin de altını çizdiği vurgulandı.

"MACRON BAŞARI ELDE EDEMEDİ"

Makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomatik çaba ve başarısına dikkat çekilirken, Macron'un aylarca Putin ile temas kurduğu, ancak bir başarı elde edemediği belirtildi. Macron, 'barış konusunda rol oynayabileceğini iddia eden, Batı ittifakının bir konuşmacısı' olarak nitelendirildi.​​

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!