banner2

New York Times bir öyle bir böyle: Filistinli çocuklar manşette

İsrail'in Gazze ve Kudüs'ü hedef alan saldırıları sırasında, İsrail yanlısı bir tutum sergileyen ABD merkezli The New York Times gazetesi, bugünkü manşetinde öldürülen Filistinli çocuklara yer verdi. İşgalcilerin katlettiği çocukların hikayelerine ve fotoğraflarına yer veren gazeteye Yahudi lobisinden tepki geldi.

Dünya 29.05.2021, 10:57 29.05.2021, 12:30
Abone ol
New York Times bir öyle bir böyle: Filistinli çocuklar manşette

İsrail'in Filistin'e saldırılarında açıkça terör devletine destek veren New York Times, son baskısında günah çıkartırcasına manşetine şehit edilen Filistinli çocukları taşıdı.

NYT, 28 Mayıs tarihli baskısındaki kapak görselinde "Onlar sadece çocuktu" başlığıyla şehit edilen çocukların fotoğraflarına yer verdi. 10 ve 11'inci sayfalarını İsrail'in saldırılarında şehit olan Filistinli çocuklara ve bölgede yaşanan sorunlara ayıran NYT, kapağındaki Filistinli çocukların resminin altında, "Bu ayki çatışmalarda ilk raporlara göre, Gazze'de 18 yaş altı en az 67, İsrail'de ise iki kişi hayatını kaybetti. Onlar, doktor, sanatçı ve lider olmak istemişlerdi." ifadelerine yer vermişti.

GAZETENİN DİLİ İSRAİL'İN DİLİ

Saldırıların yaşandığı dönemde öldürülen Filistinliler için "öldü" ifadesiyle algı çalışması yapan gazete, ölen İsrailliler için ise "öldürüldü" ifadelerini kullanmıştı.

MANŞET YAHUDİ LOBİSİNİ KIZDIRDI

ABD’deki Yahudi lobisinin önemli kurumlarından (Anti-Defamation League) ADL’nin eski yöneticisi Abraham Foxman ise gazeteye sosyal medya hesabından tepki gösterdi.  "İsrail ve Yahudi halkına iftira attığını" savunan Foxman NYT aboneliğini iptal ettiğini duyurdu.


Foxman, gazetenin manşeti için "Bugün ön sayfasındaki İsrail ve Yahudi halkına yönelik kan iftirası yeterli." değerlendirmesinde bulundu.

FİLİSTİN'E DESTEK VEREN ÜNLÜLERE LİNÇ KAMPANYASI

Aynı gazete hafta başında, işgalci İsrail'in katliamlarına açıkça tepki gösteren Filistin asıllı Amerikalı model kardeşler Gigi ve Bella Hadid ile İngiliz şarkıcı Dua Lipa'yı hedef alan ilana tam sayfa yer vermesiyle gündeme gelmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!