banner2

New York'ta kırmızı alarm! Kanada'daki orman yangınlarından gelen duman hayatı olumsuz etkiliyor

Kanada'da meydana gelen orman yangınlarından çıkan yoğun duman New York'a ulaştı. Gökyüzü turuncu renge büründü, New York hayalet şehre döndü. Koronavirüsün ardından veda edilen maskeler, yoğun duman nedeniyle yeniden kullanılmaya başladı. ABD’nin 5 eyaletinde de sıcak, kuru ve istikrarsız hava koşulları nedeniyle orman yangınlarına karşı "kırmızı alarm" uyarısı yapıldı.

Dünya 08.06.2023, 11:25 08.06.2023, 12:20
Abone ol

Kanada'da günlerdir devam eden orman yangınları, ABD'yi etkisi altına aldı.

ABD hükümetine bağlı AirNow sitesi, New York şehri ve civarında hava kalitesi seviyesini turuncu renkten 165 kırmızı renge çıkardı.

YETKİLİLER DIŞARI ÇIKMAMA KONUSUNDA UYARIYOR

Gün boyu puslu havaya neden olan New York ve New Jersey bölgelerindeki yangın dumanlarının kokusu hissedilirken, yetkililer özellikle kalp, akciğer ve solunum yollarına bağlı rahatsızlığı olanları dışarı çıkmama konusunda uyarıyor.

New York Eyaleti Çevre Koruma Departmanı da, New York, Bronx, Brooklyn, Queens ve çevrelerinde bulunan banliyölerde hava kalite sağlık uyarısı yaptı. Vatandaşlardan gerekli önlemleri almaları istendi. 

413 NOKTADA ORMAN YANGINI 

Kanada genelinde şu an 413 orman yangının aktif olarak devam ettiği, buna bağlı olarak 26 binden fazla insanın güvenli bölgelere tahliye edildiği kaydedildi.

Orman yangınlarının atmosfere önemli derecede kirletici saldığı ve yangınlarından çıkan dumanın, akciğerlere girerek astım ve bronşit gibi sağlık sorunlarına neden olan PM2.5 adı verilen ince parçacıklı madde içerdiği bilgisi paylaşıldı.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN KRİTİK UYARI

New York Belediye Başkanı Eric Adams, özellikle solunum yollarına bağlı rahatsızlığı bulunanları evde kalmaları konusunda uyararak; dış aktivitelerin “çok sağlıksız” olduğunu söyledi.

New Yorklularının sağlıklarını koruma konusunda gerekli tedbirleri almalarını isteyen Adams, devlet okullarında sınıf dışındaki aktivitelerin de hava kalitesi nedeniyle yapılamayacağını belirtti.

ÜLKEDE KIRMIZI ALARM

Kuvvetli rüzgarlar, düşük nem oranı ve çabuk tutuşabilir kuru çalılar nedeniyle bir bölgedeki hava koşulları orman yangınları için elverişli hale geldiğinde, Ulusal Meteoroloji Servisi, "kırmızı alarm" veriyor.

ŞU ANDA EN KİRLİ HAVA NEW YORK'TA

New York’un hava kalitesi endeksi, yangın dumanlarının etkisiyle 342’ye kadar yükseldi. Bu sayı, risk düzeyi “son derece zararlı” olarak belirlenen endeks kategorisine denk geliyor. New York, 342 ile şu anda dünyanın en kirli havasına sahip. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!