banner2

New Jersey'de 11 Eylül bahanesiyle kurulan gözetleme merkezleri tartışılıyor: 'Bireysel özgürlüklere yönelik tehdit haline geldi'

Rutgers Hukuk Fakültesine bağlı Güvenlik, Irk ve Haklar Merkezi (CSRR), “New Jersey'nin Gizli Devlet İstihbarat Sistemine Işık Tutmak” başlıklı bir panel düzenledi.

Dünya 08.06.2023, 23:38
Abone ol
New Jersey'de 11 Eylül bahanesiyle kurulan gözetleme merkezleri tartışılıyor: 'Bireysel özgürlüklere yönelik tehdit haline geldi'

Panelde bir konuşma yapan CSRR’in kurucu direktörü Sahar Aziz, 2001’deki İkiz Kule saldırılarından sonra özellikle ABD’deki Müslüman ve Arap toplumunu izlemek için kurulan Bölgesel Operasyon ve İstihbarat Merkezlerinin (ROIC), 20 yıl içinde başta Afro-Amerikan toplumu olmak üzere diğer azınlıkları da gözetleyecek şekilde genişlediğini söyledi.

"BU MERKEZLER DENETLENMEDİ"

Bu merkezlerin kurulduğundan bu yana faaliyetlerinin hiçbir şekilde denetlenmediğine vurgu yapan Aziz, “Bu geniş çaplı terörizme karşı kurulan merkezlerin terörizmle hiçbir ilgisi olmadı. Gerçekte pratikte nasıl çalıştığı tamamen anlaşılmaz durumda.” dedi.

ROIC'lerin terörizm tehdidine karşı fonlanmasından ötürü eyaletteki bazı adi suçları terörizmle bağlantılı hale getirdiklerine dair örneklere de değinen Aziz, bu merkezlerin New Jersey'deki sivil toplum üzerindeki etkisini belirlemek için, eyalet savcılığı, eyalet meclisi ve sivil toplum kuruluşlarının denetim ve düzenleme için harekete geçmesi çağrısında bulundu.

"ŞEFFAF DEĞİL"

Panel de bir konuşma da New York'ta bulunan Adalet İçin Brennan Merkezi kuruluşundan Michael German yaptı. German, gözetleme merkezlerinin federal hükümet tarafından ulusal, eyalet ve yerel kolluk kuvvetleri arasında koordinasyonu sağlamak için kurulduğunu ancak bunların yasal düzenlemesinin açık ve net bir şekilde yapılmadığını aktardı.

Bu merkezlerin şeffaf olmamasından dolayı sivil haklara yönelik ihlallerini tespit etmenin kolay olmadığını vurgulayan Michael German, “Katı bir denetim ve düzenleme bulunmayan bu merkezlerde, devasa bilgilerin nasıl toplandığını, nasıl korunduğunu, nasıl kullanıldığını bilmek çok zor.” şeklinde konuştu.

"GÖZETLENENLER GENELLİKLE AZINLIKLAR VE GÖÇMENLER"

Amerika Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) New Jersey temsilcisi Dillon Reisman da, “Bugün burada bizi dinleyen herkese New Jersey gözetim altyapımızın kontrolden çıktığını ve neredeyse sıfır denetimle genişlediğini söyleyebilirim.” ifadesini kullandı.

Reisman, “Daha çok 'makro terörizm' korkusuyla kurulan bu merkezlerde, kolluk kuvvetleri, çeşitli ve rekabet halindeki görevlerini yerine getirmek için ellerindeki her imkanı kullanmaya çalışır ve bu misyonlar da gözetlenen insanların haklarına her zaman uygun değildir.” diye konuştu.

Gözetlenen insanların genelde azınlıklar ve göçmen topluluklar olduğunu kaydeden Reisman, “Evet arabamız çalındığında suçlunun bulunmasını isteriz ancak sivil hakların ihlaline giren bu orantısız ve sürekli gözetlemelerin özellikle azınlıklar üzerindeki psikolojik ve sosyal etkileri olduğunu dikkate almalıyız.” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!