banner2

Netanyahu'ya güven yok: İsrailliler yargı reformu protestolarına devam ediyor!

On binlerce İsrailli, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ertelediğini duyurmasına rağmen hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesine karşı haftalardır düzenledikleri protestolara devam ediyor.

Dünya 01.04.2023, 23:47 03.04.2023, 17:30
Abone ol
Netanyahu'ya güven yok: İsrailliler yargı reformu protestolarına devam ediyor!

Başbakan Netanyahu öncülüğündeki aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesine karşı her hafta cumartesi akşamı ülke genelinde kitlesel gösteriler düzenleyen İsrailliler, yine meydanlardaydı.

Ülkenin çeşitli kentlerinde on binlerce İsrailli protestolara katıldı. Protestolar, başta Tel Aviv olmak üzere Batı Kudüs, Hayfa, Ra’anana ve Netanya gibi kentlerde devam etti.

450 BİN KİŞİ KATILDI

Protestoları organize eden gruplar, bu haftaki gösterilere Tel Aviv'de 230 bin kişinin İsrail genelinde ise 450 bin kişinin katıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz haftalrda olduğu gibi en yoğun katılımlı gösteriye ev sahipliği yapan Tel Aviv’de gösterilere on binlerce protestocu katıldı. Protestocular, Kaplan Caddesi'ndeki Hükümet Kompleksi'nin önünde toplandı.

Gösterilerin yapıldığı alana, Netanyahu'nun başbakanlığı aleyhinde İngilizce "Suç Bakanı" (Crime Minister) yazılı dev pankartlar asıldı.

Meydanda kurulan sahnede, İsrail’in tanınmış isimleri de yer aldı. Burada siyaset, sanat, iş dünyası gibi farklı kesimlerinden isimler demokrasi yanlısı konuşmalar yaptı. Göstericiler, konuşmacıları, çevredeki ana caddelere kurulan dev ekranlardan izleyerek sloganlarla destekledi.

Ellerinde İsrail bayraklarıyla sık sık “demokrasi” sloganları atan göstericiler, koalisyon hükümetindeki aşırı sağcı politikacıları eleştiren dövizler taşıdı.

ABD BAYRAKLARI DA VARDI

Bu haftaki gösterilerde, ABD bayraklarının bulunması da dikkati çekti. Çok sayıda göstericinin İsrail bayrağı ile ABD bayrağı taşıması, ABD Başkanı Joe Biden'ın, hükümetin yargı düzenlemesi konusunda "çok endişeli olduğu ve İsrail'in bu yolda devam edemeyeceği" yönündeki sözlerinin ardından geldi.

Batı Kudüs’teki binlerce gösterici de yargı düzenlemesini Cumhurbaşkanlığı Konutu önünde toplanarak protesto etti.

YARGI DÜZENLEMESİ TEPKİLER ÜZERİNE ERTELENMİŞTİ

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin'in 5 Ocak'ta duyurduğu "yargı reformu", Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikler içeriyor.

Başbakanı Netanyahu, ülke çapında kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini 27 Mart'ta ertelediğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!