banner2

Netanyahu yeni hükümeti yıkmak için her şeyi yapacak

İsrail Parlamentosu (Knesset) dün yeni hükümete güven otu verirken, 12 yıl sonra koltuğundan olan Netanyahu, hükümeti yıkmak için her şeyi yapacağını söyledi

Dünya 14.06.2021, 12:18
Abone ol
Netanyahu yeni hükümeti yıkmak için her şeyi yapacak

İsrail Parlamentosu (Knesset), dün, aşırı sağcı Naftali Bannet hükümetine güven oyu verdi. Knesset’te yapılan oylamada 59 ret oyuna karşı 60 kabul oyu alan koalisyon hükümeti göreve başladı.

Güven oylaması sonrası başkent Tel Aviv başta olmak üzere çeşitli kentlerde kutlama yapılırken, 12 yıl sonra görevi devreden eski Başbakan Netanyahu, Knesset’teki toplantıda yaptığı konuşmasında, hükümetin yıkılması için her şeyi yapacağını söyledi.

Tel Aviv’deki kutlamalarda ise Netanyahu karşıtları, yolsuzluk skandallarıyla suçlanan eski Başbakan’ın yargılanarak hapse atılması çağrısını yaptı.

Knesset binası önünde toplanan protestocular, “güle güle Bibi” yazılı pankart ve dövizler taşırken, Netanyahu’nun yargılanması yönünde sloganlar attı.

Liberman hükümete geri döndü

Başbakanlığını dönüşümlü olarak Bannet ve Yair Lapid’in yapacağı yeni kabinede en dikkat çeken isimlerden biri Avigdor Liberman oldu.

Netanyahu’nun liderliğindeki Likud Partisi’nin 1993 yılında Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Liberman, ilerleyen zamanlarda Netanyahu hükümetlerinde Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları gibi kilit görevlerde bulundu.

Liberman, 2009 seçimlerinde Dışişleri Bakanı ve Netanyahu’nun yardımcısı olurken, hakkında açılan yolsuzluk davaları nedeniyle 2012 yılında bu görevleri bırakmıştı. 2014 yılında Savunma Bakanı olarak kabineye geri dönen aşırı sağcı siyasetçi, ertesi yıl Gazze’ye yönelik askeri operasyonların durdurulmasını protesto ederek görevinden ayrılmıştı.

Biden, Netanyahu’yu hemen unuttu

Yeni İsrail hükümetinin güven oyu almasının hemen ardından Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, “Başkan Biden, Naftali Bannet ile yaptığı görüşmede, İran ile sürdürülen nükleer müzakerelere ilişkin her şeyi birlikte konuşma güvencesi verdi” denildi.

İsrail hükümeti, geçtiğimiz hafta ABD ile İran arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan nükleer müzakerelerde uzlaşıya yakın olunduğunun bildirilmesine tepki göstermişti.

Netanyahu ise dünkü Knesset toplantısında, ABD tarafının kendilerine bu konuyu kapalı kapılar ardından konuşmayı önerdiğini ancak reddettiklerini söyledi.

Yeni Başbakan Naftali Bannet ise güven oylamasının hemen ardından yaptığı açıklamada, hükümetin görevine “ulusal güvenlik tehdidi oluşturan nükleer anlaşmaya karşı mücadele” ve Filistin’deki Yahudi yerleşimlere destekle başlayacağını söyledi.

Araplar, ilk kez hükümette

Öte yandan, İsrail’deki yeni koalisyonun siyasi ideoloji açısından geniş bir yelpazeye yayılan parti ve gruplardan oluşması dikkat çekiyor.

Koalisyonda dikkat çeken ortaklardan biri Arap Birleşik Listesi lideri Mansur Abbas. 

Abbas, aşırı sağdan aşırı sola kadar çeşitli ideolojik parti ve grupların yer aldığı yeni hükümette yer alarak işgal altındaki 1948 topraklarında yaşayan Arap nüfus açısından bir ilki gerçekleştirecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!