banner2

Netanyahu, Suudi Arabistan'la normalleşmeye çok istekli: 'Kuantum sıçraması olacak'

İngiliz Sky News televizyonuna açıklamalarda bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan'la normalleşmenin en etkili Arap ülkesi olmasından dolayı adeta kuantum sıçraması olacağını söyledi.

Dünya 09.06.2023, 19:32 09.06.2023, 20:23
Abone ol
Netanyahu, Suudi Arabistan'la normalleşmeye çok istekli: 'Kuantum sıçraması olacak'

Çeşitli konularda açıklamalarda bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan ile normalleşmeye işaret ederek "İki ülke arasındaki ve bölgemizdeki barışı, halklarımızın refahını geliştirmek için büyük fırsatlar mevcut. Bunun tarihi değiştireceğine inanıyorum." dedi.

Netanyahu, Suudi Arabistan için şunları söyledi:

"KUANTUM SIÇRAMASI OLACAK"

"Bence yalnızca Arap dünyası değil İslam dünyasında da en etkili ülke olduğu için Suudi Arabistan ile barış ileriye yönelik bir kuantum sıçraması olacak."

İsrail Başbakanı Filistin meselesiyle ilgili olarak "Arap-İsrail çatışmasını sona erdirebileceğimize ve bunun Filistin-İsrail çatışmasının çözümüne de katkı sağlayacağına inanıyorum." diye konuştu.

"TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASI OLDU"

Binyamin Netanyahu, kendisinin önayak olduğu İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Fas ve Sudan ile normalleşmesini "tarihi bir dönüm noktası" olarak niteledi.

BATI ŞERİA'YA "İSRAİL TOPRAĞI" DEDİ

İşgal altında tutulan Batı Şeria'yı "İsrail toprağı" olarak nitelendiren İsrail Başbakanı, uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul edilen yerleşim birimlerinin "uluslararası hukuku ihlal etmediğini" savundu.

Netanyahu, Yahudi yerleşimcilerin, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Homeş yasa dışı Yahudi yerleşim biriminde kalıcı olarak yerleşmesine izin veren hükümet kararının ABD tarafından eleştirilmesini de reddetti.

ABD Dışişleri Bakanlığının eleştirisine ilişkin Netanyahu, "Burası İsrail toprağı, bizim ülkemiz, bu yüzden buna kesinlikle katılmıyorum." ifadelerini kullandı.

"ABD ÇÖZEMEZ"

Ayrıca İran ile büyüyen krizi ABD’nin diyalog yoluyla çözme girişimlerinin işe yaramayacağını belirten Netanyahu, "İnandırıcı bir askeri tehdit veya caydırıcılık başarısız olursa askeri müdahale seçeceğinin uygulanması eşlik etmediği müddetçe diplomasinin tek başına işe yarayacağına inanmıyorum." ifadelerini kullandı.

İran’ın İsrail’e saldırmaya kararlı olduğunu iddia eden Netanyahu, nükleer tehditler karşısında "Kendimizi savunmak için ne gerekiyorsa yapacağız." dedi.

SUUDİ ARABİSTAN ŞART KOŞMUŞTU

Suudi Arabistan, Filistin meselesi çözülmeden İsrail ile normalleşmeyi ve Tel Aviv yönetimiyle ilişki kurmayı reddediyor.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, ocak ayında, bağımsız Filistin devletinin kurulmasının, ülkesinin İsrail ile diplomatik ilişki kurmasında "ön şart" olacağını söylemişti.

Bin Ferhan, normalleşmeye dair "İsrail ile normalleşmenin bölgenin çıkarına olacağını pek çok kez söyledik. Ancak normalleşme ve gerçek istikrar yalnızca Filistinlilere umut ve itibarlarını vermekle olur." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!