Yandex Metrica

Sitede Ara

NATO'dan Rusya'ya karşı kritik hamle: Türkiye ve Avrupa'daki nükleer cephaneliğini yeniliyor!

NATO'dan Rusya'ya karşı kritik hamle: Türkiye ve Avrupa'daki nükleer cephaneliğini yeniliyor!

NATO, başta Türkiye olmak üzere Hollanda, Almanya, Belçika ve İtalya'daki nükleer cephaneliğini modernize etme, yenileme kararı aldı. NATO'nun artan Rus ve Çin tehdidine karşı hazırlıklara başlaması, 3. Dünya Savaşı'nın başlayabileceğine dair bir işaret.   

Dünya

13.06.2024, 17:20

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün bir açıklama yaparak, Rusya ile artan gerilim çerçevesinde NATO nükleer cephaneliğinin, "mevcut güvenlik ortamına", "adapte edilmesi" konusunu tartıştığını söyledi.

NATO'nun nükleer cephaneliğinin modernize edileceğine, güçlendirileceğine dair yapılan açıklama ilk kez üst düzey bir NATO yetkilisi tarafından kamuoyuna duyuruldu. NATO'nun nükleer paylaşım programı kapsamında ABD'nin nükleer silahları Hollanda, Almanya, Belçika, Türkiye ve İtalya'da konuşlandırılmış durumda.

Batı medyasından akıl almaz manşet! Gazze'de başka Kiev'de başka Batı medyasından akıl almaz manşet! Gazze'de başka Kiev'de başka Haberi Görüntüle

NATO, NÜKLEER CEPHANELİĞİNİ YENİLİYOR

Polonya, Rusya'nın Belarus'a taktik nükleer silah konuşlandırmasına bir yanıt olarak ABD nükleer silahlarına da ev sahipliği yapmak istediğini defalarca dile getirdi ancak ABD'nin bu hamleyi ciddi olarak düşünüp düşünmediği halen belirsiz.

NATO nükleer silahlarına ev sahipliği yapan ülkelerden en az ikisi, Almanya ve Hollanda, bombaları atabilecek F-35 uçak filolarına sahip. Fransa ve İngiltere'nin de kendi nükleer cephanelikleri var. 2024 yılının başlarında The Telegraph, ABD'nin 2008'den bu yana ilk kez İngiltere'ye nükleer silah konuşlandırmayı planladığını açıklamıştı.

Binlerce erkek arkasına bile bakmadan kaçtı: Ölmeye hazır değilim! Binlerce erkek arkasına bile bakmadan kaçtı: Ölmeye hazır değilim! Haberi Görüntüle

'NÜKLEER CEPHANELİK NATO'NUN GÜVENLİK GARANTİSİ'

Stoltenberg, NATO'nun nükleer cephaneliğini "nihai güvenlik garantisi" olarak nitelendirdi. Rusya'nın NATO'nun nükleer paylaşımına benzettiği Belarus'a nükleer silah konuşlandırmasını da kınayan Stoltenberg, NATO'nun Çin'den gelen bir nükleer tehditle de karşı karşıya olduğunu iddia etti. 

Stoltenberg, "Sadece Rusya'nın değil, aynı zamanda nükleer yeteneklerini büyük ölçüde modernize eden Çin'in de nükleer meydan okumalarıyla karşı karşıya olduğumuzu unutmamalıyız" dedi.

Stoltenberg'in yorumları, Rus yetkililerin Batılı yetkililerin kışkırtıcı söylemlerine ve Ukrayna'daki gerginliklere doğrudan yanıt olarak başlatıldığını söylediği taktik nükleer silah kullanımını simüle eden Rus askeri tatbikatlarının ortasında geldi. Stoltenberg, NATO'nun füzelerinin Rus topraklarını vurmak için kullanılmasına izin vermesine karşı Rusya'nın yaptığı uyarıları geçiştirdi.

AB'den Macaristan Başbakanı Orban'ın Rusya ziyaretine tepki: 'Rusya saldırgan, Ukrayna ise kurbandır' AB'den Macaristan Başbakanı Orban'ın Rusya ziyaretine tepki: 'Rusya saldırgan, Ukrayna... Haberi Görüntüle

NATO'NUN NÜKLEER PAYLAŞIM POLİTİKASI

Nükleer paylaşım, NATO'nun nükleer caydırıcılık politikasında bir konsept. Buna göre nükleer silahı olmayan NATO üyesi ülkeler kendi topraklarında nükleer silahı olan NATO üyesi ülkelerin nükleer silahlarını bulundurabiliyor. 

NATO'da nükleer silaha sahip ülkeler ABD, Birleşik Krallık ve Fransa. Fakat nükleer paylaşıma sadece ABD silah sağlıyor. . Kasım 2009 tarihinden itibaren Almanya, Belçika, Hollanda, İtalya ve Türkiye ABD'nin nükleer silahlarına ev sahipliği yapmakta. 

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

1

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading