banner2

NATO Mukabele Kuvveti unsurları Romanya'da ulaştı

Rusya’nın Ukrayna'ya saldırısının ardından harekete geçen NATO, Mukabele Kuvveti'ne mensup 500 Fransız askerini Romanya'ya gönderdi.

Dünya 02.03.2022, 21:21 02.03.2022, 21:36
Abone ol
NATO Mukabele Kuvveti unsurları Romanya'da ulaştı

Rusların, Ukrayna’ya saldırması sonrası NATO’nun nasıl bir pozisyon alacağı merak ediliyordu. NATO, Romanya’ya asker göndererek, ittifakın Doğu Avrupa'daki varlığı güçlendirmeye çalışıyor.

NATO'dan yapılan açıklamaya göre, Fransa'nın güneyindeki Istres kentinde toplanan 500 Fransız askeri dün ve bugün Romanya'ya gönderildi.

40 BİN ASKER BULUNUYOR

İttifakın Doğu Avrupa'daki caydırıcı duruşunu tahkim etmek için NATO tarihinde ilk kez toplu savunma ve caydırıcılık kapsamında aktif hale getirilen NATO Mukabele Kuvveti içinde kara, deniz, hava ve özel birliklerde görev yapan yaklaşık 40 bin asker bulunuyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın Doğu Avrupa'daki varlığı son haftalarda güçlendirdiğini hatırlatarak NATO Antlaşması'nın 5. maddesi gereğince tüm üyelerin korunmasına yönelik taahhüdün sarsılmaz olduğunu bildirdi.

KARA KUVVETLERİNE FRANSA LİDERLİK YAPIYOR

İttifakın çok kısa sürede görevlendirebilecek şekilde hazır tuttuğu Mukabele Kuvveti'nin kara unsurlarına bu yıl Fransa liderlik ediyor. Müttefikler arasında her yıl dönüşümlü şekilde yürütülen liderlik geçen yıl Türkiye'deydi.

NATO Mukabele Kuvveti, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı sonrası geçen hafta harekete geçirilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!