banner2

NATO'dan Kabil havalimanı açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, G7 Zirvesi'nde, Afganistan'daki tahliyeleri sürdürebilmek için Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın açık tutulmasının önemine değindi.

Dünya 25.08.2021, 00:35
Abone ol
NATO'dan Kabil havalimanı açıklaması

Stoltenberg'in ofisinden, Afganistan gündemiyle İngiltere başkanlığında video konferans yöntemiyle düzenlenen G7 Zirvesi’nin ardından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre Stoltenberg, zirvede, tahliyeleri sürdürmek için Kabil'deki havaalanını açık tutmanın önemini vurguladı ve yüzlerce NATO personelinin; hava trafik kontrolü, yakıt ikmali ve havaalanında iletişim gibi kritik hizmetleri sağladığını belirtti.

NATO'nun insanların mümkün olduğunca etkili bir şekilde tahliye edilmesini sağlamak için koordinasyon rolü üstlendiğine dikkat çeken Stoltenberg, Afgan halkının son 20 yıl içerisinde tüm uluslararası toplumun hatırı sayılır desteği sayesinde elde ettiği kazanımların korunmasının önemli olduğunu söyledi.

ÖNCELİK AFGANİSTAN'IN TEKRAR TERÖR YUVASI OLMASINI ENGELLEMEK

Stoltenberg, NATO'nun ana önceliğinin, Afganistan'ın tekrar uluslararası teröristlerin saldırıları için bir platform olarak hizmet etmesini engellemek olduğunu söyleyerek, "El Kaide'nin gerilediğini", 11 Eylül'den bu yana Afganistan'dan NATO müttefiklerine yönelik herhangi bir terör saldırısı olmadığını hatırlattı.

Terör tehdidinin tekrar ortaya çıkabileceğini kabul ettiğini ifade eden Stoltenberg, NATO müttefiklerinin uluslararası terörle mücadeleye devam edeceklerini ve Afganistan'ın tekrar terörist gruplar için güvenli bir sığınak haline gelmemesini sağlayacaklarını söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!