banner2

NATO'dan hem Rusya'ya hem de İran'a flaş uyarılar: Kabul edilemez!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'yı Ukrayna'da gerginliği tırmandırmak için sahte bahaneler kullanmaması, İran'ı da savaşta Rusya'ya yardım etmemesi için uyardı. Stoltenberg, "İran'ın Rusya'ya askeri yardımda bulunduğunu görüyoruz. Bu kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Dünya 26.10.2022, 01:09 26.10.2022, 01:16
Abone ol
NATO'dan hem Rusya'ya hem de İran'a flaş uyarılar: Kabul edilemez!

Rusya-Ukrayna Savaşı tüm şiddetiyle devam ederken NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'dan hem Moskova yönetimine hem de İran'a flaş uyarılar geldi.  

"SAVAŞ ÇOK ÖNEMLİ BİR AŞAMADA"

Adriyatik'te bulunan ABD'ye ait George H.W. Bush uçak gemisini ziyaret etti ve burada basına açıklama yapan Stoltenberg, konuşmasında, Ukrayna'daki savaşa değinerek, savaşın çok önemli bir aşamada olduğunu söyledi.

"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, başarısızlıklarına muharebe alanında daha fazla saldırganlıkla karşılık verdiğini" dile getiren Stoltenberg, Rusya'nın sivillere, yerleşim alanlarına ve sivil altyapıya saldırılar düzenlediğini ifade ederek, şunları aktardı:

ÖRNEĞİNİ SURİYE'DE GÖRDÜK

"Rusya şimdi de Ukrayna'nın kendi topraklarında radyolojik kirli bomba kullanmaya hazırlandığı şeklinde yanlış iddialarda bulunuyor. NATO müttefikleri, çok açık şekilde yanlış olduğu görülen bu suçlamayı reddetmektedir. Rusya, sıklıkla kendi yapmaya niyetlendikleri şeylerle başkalarını suçluyor. Bunun örneğini Suriye'den Ukrayna'ya daha önce de gördük. Rusya gerginliği daha da tırmandırmak için sahte bahaneler kullanmamalı. Dünya bunları yakından izliyor."

"HİÇBİR ÜLKE YARDIM ETMEMELİ"

Jens Stoltenberg, İran'a da değinerek, son günlerde İran'ın Rusya'ya askeri yardımda bulunduğunu gördüklerini vurguladı. "Bu kabul edilemez" diyen Stoltenberg, Rusya'ya hiçbir ülkenin yardım etmemesi gerektiğini belirtti. Stoltenberg, bazı NATO ülkeleriyle AB'nin, İran'a yaptırım uygulamasını memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

YENİ NATO ADAYLARI TATBİKATTA

George H.W. Bush uçak gemisindeki incelemelerini de değerlendiren Stoltenberg, geminin NATO komutasında "Neptune Strike 2022" tatbikatı kapsamındaki bir görev grubuna liderlik ettiğini dile getirdi.
NATO'nun "Neptune Strike 2022" tatbikatına 24 NATO ülkesiyle NATO ortakları İsveç ve Finlandiya'dan 80'den fazla savaş uçağı, 14 gemi, yaklaşık 6 bin asker katılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!