banner2

NATO'da kritik gün! Yeni üyeler imzalıyor

Gelen son dakika bilgisine göre, Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanları, NATO'ya üyelik müzakerelerinin tamamladığını açıkladı. Brüksel'deki NATO karargahında yapılan görüşmenin ardından, katılım protokolünün yarın imzalanacağı belirtildi. 

Dünya 04.07.2022, 21:08 04.07.2022, 21:43
Abone ol
NATO'da kritik gün! Yeni üyeler imzalıyor

Finlandiya ve İsveç bugün tamamlanan müzakerelerin ardından NATO üyeliğinin siyasi, yasal ve askeri yükümlülüklerini ve taahhütlerini yerine getirme istek ve kabiliyetini resmen teyit etti. NATO'ya üyelik müzakerelerini tamamlayan iki ülkenin, katılım protokolüne sıra geldi. Taraflar arasında Belçika'nın Brüksel kentindeki NATO karargahında yapılan görüşmenin ardından, katılım protokolünün yarın imzalanacağı belirtildi.

SIRA DİĞER ÜYELERE GELECEK

Sonraki adımda davet edilen ülke, NATO üyeliğinin şart ve yükümlülüklerini kabul ettiğini bildirdiği ve müzakerelerde kararlaştırılmışsa reform planını içeren niyet mektubunu NATO Genel Sekreteri'ne gönderiyor. Bunu takiben NATO, Washington Antlaşması'na ilave katılım protokollerini hazırlıyor. Bu protokoller, NATO ülkeleri tarafından imzalanıyor. Ardından protokollerin NATO üyesi ülkeler tarafından kendi ulusal yasaları ve prosedürleri uyarınca onaylanması gerekiyor.

SON SÖZ ABD'DE

Tüm üye ülkeler, kendi onay süreçlerini tamamladıktan sonra Washington Antlaşması'nı saklayan ABD'ye yeni üyenin katılımını öngören protokolleri kabul ettiklerine dair bildirim yapıyor. Bütün aşamalar tamamlanınca NATO Genel Sekreteri, yeni üyeyi ittifaka katılmaya davet ediyor. Son olarak yeni üye de kendi ulusal yasal sürecini tamamlayarak katılım belgesini ABD'ye teslim ediyor ve katılım süreci tamamlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!