Yandex Metrica

NASA'dan panik yaratan hata: Yanlışlıkla o ses kaydını yayınladı: Sonra apar topar kaldırdı

NASA'dan panik yaratan hata: Yanlışlıkla o ses kaydını yayınladı: Sonra apar topar kaldırdı

NASA'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) yanlışlıkla devam eden bir simülasyonun görüntülerini yayınlayan canlı yayını, kısa süreliğine mürettebatının sağlığı konusunda küresel endişeye neden oldu.

Dünya

13.06.2024, 18:32

Guardian'a göre, resmi bir canlı yayında, mürettebatın aşırı tıbbi durumdaki bir üyesini simüle eden bir tıbbi tatbikatın kazara gösterilmesinin ardından NASA, ISS'de acil bir durum olduğunu inkar etmek zorunda kaldı ve sosyal medyada bir dizi yoruma yol açtı.

NASA'nın X'teki ISS hakkındaki açıklamasında "Uluslararası Uzay İstasyonunda herhangi bir acil durum meydana gelmiyor. Ses, mürettebat üyelerinin ve yer ekiplerinin uzaydaki çeşitli senaryolar için eğitim aldığı devam eden bir simülasyondan kazara aktarıldı" ifadelerini kullandı. 

17.30'da. Çarşamba günü CDT'de (22:30 GMT) NASA'nın ISS canlı yayınından alınan görüntülerin yerini, yayının "geçici olarak kesintiye uğradığını" ve "bağlantı yeniden kurulduğunda" videonun devam edeceğini belirten bir mesaj aldı.

Yunanistan Kıbrıs'taki Türk köyüne deniz üssü kuruyor: Anlaşmayı duyurdular Yunanistan Kıbrıs'taki Türk köyüne deniz üssü kuruyor: Anlaşmayı duyurdular Haberi Görüntüle

CANLI YAYINDA PANİK

Kısa bir süre sonra, ISS mürettebatıyla iletişim kurduğu anlaşılan bir kişi, dekompresyon sorunları yaşayan bir "vali"nin dahil olduğu ciddi bir acil durum hakkında tavsiyelerde bulunmaya başladı.

Kendini SpaceX'in Hawthorne, California'daki görev kontrol merkezinde çalışan bir uçuş cerrahı olarak tanıtan konuşmacı, "Yani eğer kaptanı elbisesine geri sokabilirsek, onu mühürleyebilirsek... uygun hiperbarik tedavi için... Mühürlemeden, vizör kapatmadan ve elbiseye basınç uygulamadan önce, nabzını bir kez daha kontrol etmenizi istiyorum" dedi. 

NASA'ya göre uçuş cerrahları, görev kontrol merkezlerinde görev yapan, havacılık ve uzay tıbbı alanında uzmanlık eğitimi almış doktorlardır. Simülasyon devam ederken ve "komutan"ın durumu kötüleşirken yüzlerce kişi NASA'nın popüler YouTube canlı yayınını izledi .

Uçuş cerrahı, "Bazı ciddi DCS (dekompresyon hastalığı) felçlerinin olmasından endişeleniyorum... ne yazık ki kaptanın prognozu nispeten kötü" dedi.

Kamala Harris, rekor kırdı: 24 saatte bakın ne kadar bağış topladı Kamala Harris, rekor kırdı: 24 saatte bakın ne kadar bağış... Haberi Görüntüle

NASA: "HERKES GÜVENDE"

Uzayla ilgili birçok popüler hesap, sosyal medyada olaya hızla dikkat çekerken, bir kullanıcı olayı "tuhaf ve rahatsız edici" olarak nitelendirdi. Teknoloji yayını Ars Technica'nın uzay editörü Eric Berger, yayını "açıkçası dehşet verici" olarak nitelendirirken, pek çok kişi bunun muhtemelen bir tatbikat olduğunu hemen tespit etti .

SpaceX daha sonra izleyicilerin duyduğu şeyin Kaliforniya'da yapılan bir test olduğunu ve tüm eğitim ekibinin "güvende ve sağlam" olduğunu açıkladı.

Nasa, simülasyonun gerçek bir acil durumla ilgili olmadığını ve tatbikat kazara yayınlandığında ISS mürettebatının aslında "uyku döneminde" olduğunu söyledi.

NASA ayrıca, “Herkes güvende ve sağlam durumda ve yarınki uzay yürüyüşü sabah 8'de başlayacak. EDT planlandığı gibi" dedi.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading