banner2

NASA uydu görüntüsünü paylaştı: Pakistan'daki sel 100 km çapında göl oluşturdu

NASA'nın paylaştığı bir görüntü Pakistan'daki sel felaketinin boyutunu gözler önüne serdi. Sindh eyaletinde oluşan 100 kilometre genişliğindeki devasa göl, uydudan çekilmiş fotoğraflara yansıdı.

Dünya 01.09.2022, 01:18 01.09.2022, 01:33
Abone ol
NASA uydu görüntüsünü paylaştı: Pakistan'daki sel 100 km çapında göl oluşturdu

Tarihinin en büyük sel felaketlerinden birini yaşayan Pakistan'da yaralar sarılmaya çalışılırken Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) yaşanan afetin boyutunu gözler önüne seren bir paylaşımda bulundu. Sindh eyaletinde oluşan 100 kilometre genişliğindek göl NASA'nın MODIS uydusundan gelen uydu görüntülerinde yer aldı.

TARIM ALANLARI ARTIK YOK

28 Ağustos'ta kayda alınan görüntülere göre, taşan İndus Nehri’nin sularının ülkenin güneyinde yer alan Sindh eyaletinin büyük bir bölümünün kaplamış durumda. Fotoğrafların merkezinde yer alan geniş koyu mavi alanın genişliğinin 100 kilometrekareyi bulduğu ve bu bölgede tarım alanlarının devası bir gölün altında kaldığı belirtildi. Geçen yıl aynı tarihte aynı uydu tarafından çekilen  görüntülerle karşılaştığında ülkedeki afetin boyutları açıkça görülebiliyor. 

1961'DEN BERİ BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ

Pakistan Meteoroloji Departmanı’na göre, bu yılki muson yağışları dönemi,  kayıtların başladığı 1961'den bu yana ülkenin en yağışlı dönemi oldu ve sezonun bitmesine daha bir ay bulunuyor. Hem Sindh hem de Belucistan eyaletlerinde yağışlar ortalamanın yüzde 500 üzerinde seyrederken, seller halihazırda  tüm köyleri ve tarım arazilerini vurdu, binaları yerle bir etti ve ekinleri yok etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!