banner2

Nablus işgal altında: İsrail güçleri 6 Filistinliyi öldürdü

İsrail güçlerinin Nablus'un Eski Kenti'ne düzenlediği baskında 6 Filistinliyi öldürdü. Baskında en az 21 Filistinli yaralandı. İsrail ordusu 8 aydır işgal altındaki Batı Şeria'ya baskın düzenliyor. Filistinli kaynaklar Nablus'un 2 haftadır İsrail kuşatması altında olduğunu bildiriyor.

Dünya 25.10.2022, 12:51 25.10.2022, 17:09
Abone ol

Filistinli yetkililer, İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da çeşitli bölgelere düzenlediği gece baskınlarında en az altı Filistinlinin öldüğünü ve 21 kişinin yaralandığını bildirdi. Filistin El Fetih hareketinin bir sözcüsüne göre, Salı sabahı erken saatlerde çok sayıda İsrail askeri Nablus'a baskın düzenledi.

EN YAŞLISI 35 YAŞINDA

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın bildirdiğine göre İsrail ateşi sonucu beş Filistinli öldü hayatını kaybetti. Filistinli sağlık ve güvenlik yetkilileri, ölenlerden birinin silahsız olduğunu söyledi. Ölen Filistinlilerin isimleri ve yaşları şu şekilde kaydedildi: Ali Khaled Antar, 26; Meşal Bağdadi, 27; Wadee al-Hawah, 31; Hamdi Kayyem, 30; ve Hamdi Mohamed Sharaf, 35. 

Bakanlık daha sonra, işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi karargahına ev sahipliği yapan Ramallah kenti yakınlarındaki Nabi Saleh köyünde İsrail güçleriyle çıkan çatışmalarda bir başka Filistinli genç Kusay al-Tamimi'nin öldürüldüğünü bildirdi. Bakanlık sözcüsü El Cezire'ye Tamimi'nin 19 yaşında olduğunu söyledi.

'TEHLİKELİ VE YIKICI SONUÇLARI OLACAK'

İsrail ordusu, güçlerinin Nablus'ta faaliyet gösterdiğini söylese de ayrıntılı bilgi vermedi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, saldırıları engellemek için acil temaslar kurduğunu söyledi ve Filistin televizyonuna yaptığı açıklamada "Bütün bunların tehlikeli ve yıkıcı sonuçları olacak" dedi.

SAĞLIK EKİPLERİNİN BÖLGEYE GİRMESİNİ ENGELLEDİLER

Filistin Kızılayı, İsrail ordusunun yaralıları tahliye etmek isteyen sağlık ekiplerinin El Karyun mahallesine girmesini engellediğini bildirdi. Filistinli kaynaklar, İsrailli keskin nişancıların Nablus şehir merkezine bakan evlerin ve binaların çatılarına yerleştirildiğini ve füzeleri ateşlemek için insansız hava araçları kullandığını söyledi.

SİVİL ARACI BOMBALADILAR

El Karyun'daki saldırının ardından İsrail güçleri Ras al-Ain bölgesinde sivil bir aracı bombaladı ve bir kişi hayatını kaybetti. El Cezire'nin aktardığına göre Batı Şeria'nın kuzeyindeki Eski Nablus Şehri'nde ve çevresinde silahlı çatışmaların devam ediyor.

'NABLUS İKİ HAFTADIR KUŞATMADA'

Nablus, İsrail güçleri tarafından iki haftadan fazla bir süredir kuşatılmış durumda. Filistin Gençlik Hareketi medya koordinatörü İbrahim Younes, "Kendilerine Aslanlar İni adını veren bir grubun izini sürmekle ilgilendiklerini söyledikleri için İsrail güçlerinin şehri kapattığını gördük" dedi. İbrahim, grubun kısa süre önce bir İsrail askerini öldüren silahlı saldırının sorumluluğunu üstlendiğini söyledi.

El Cezire'ye konuşan Younes, Lions' Den grubunun şehirdeki gençlerden ortaya çıktığını ve şehri İsrail kuvvetlerinin saldırılarından korumak için silaha sarıldığını ve grubun daha sonra daha resmi hale geldiğini söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Batı Şeria'daki Filistinli gençlerin bakış açısını anlamak için, oradaki toprakların büyük bir yüzdesini yasadışı olarak işgal eden 800 bin yerleşimcinin bulunduğu duruma bakmak zorundasınız.

İSRAİL ORDUSU 8 AYDIR GECE BASKINLARI YAPIYOR

İsrail güçleri, Mart ayından bu yana işgal altındaki Batı Şeria'da silahlı ağları dağıtmak ve saldırıları engellemek amacıyla gece baskınları düzenliyor. Mayıs ayında İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'daki Cenin'de görevdeyken El Cezire muhabiri Shireen Abu Akleh'i vurarak öldürdü. Ebu Akleh bir basın yeleği giyiyordu ve birçok tarafça İsrail güçlerinin hedefli bir öldürme olarak tanımladığı bir davada vurularak öldürüldüğünde diğer gazetecilerle birlikte duruyordu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!