Müslüman Tatarlar savaşa hazır: İşgalci Rusları öldüreceğiz...

Rus işgaliyle Kırım'dan sürülmüş ya da ailesi hâlâ oradan bulunan Tatarlar, Putin'in 100 bin asker yığdığı cephe hattında elleri tetikte bekliyor. Ukrayna ordusu safındaki Müslüman Tatarlar, geçmişte yaşadıkları acı hatıralardan ötürü Ruslara hayli öfkeli.

Dünya 12.01.2022, 15:43
Müslüman Tatarlar savaşa hazır: İşgalci Rusları öldüreceğiz...

Rusya'nın 100 bini aşkın asker yığdığı Ukrayna sınırında Müslüman Tatarlar muhtemel bir işgale direnmek üzere bekliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ocak ayı içerisinde Ukrayna topraklarına yönelik yeni bir saldırı emri vermesi beklenirken İngiliz yayın organı Middle East Eye, cephe hattındaki Kırım Tatarlarının nabzını tuttu. 

Kendisini 'Ninja' olarak tanıtan bir Tatar, savaşa hazır olduklarını belirterek "İşgal başlarsa Rusları öldürürüz" diyor. Daha önce Rusya'nın Donbass işgali sırasında, ayrıca Çeçenistan ve Gürcistan'da da cephede olduklarını belirten gönüllü milis grubu, savaşın başlaması için oldukça hevesli görünüyor. 

"Biz sadece savaşçı değiliz, aynı zamanda Müslümanız. Şimdi bizi el-Kaide ya da DEAŞ gibi saçmalıklarla yaftalayacaklar. Ama bizler Rus mezalimine uğramış Tatarlar olarak Ukrayna ordusunun yanındayız" diyen Ninja kod adlı Tatar, kendisi ve grup arkadaşlarının morallerinin üst seviyede olduğunu belirtiyor.

"ÇOCUKLUĞUM SOVYET KAMPINDA GEÇTİ"

Kendisini 'Rüstem Mahmut Oğlu Ablyatif' olarak tanımıp gerçek ismini vermeyeceğini dile getiren başka bir savaşçı ise "80 yaşındaki annemin Kırım'daki evini bastılar. Ailemize ait tüm bilgiler Rus istihbarat servisi FBS'nin elinde" diyor. 

Ellerin tetikte olduğu hudut bölgesinde bekleyenlerden Renat ise tüm çocukluğunun Özbekistan'da Tatarların tutulduğu bir Sovyet toplama kampında geçtiğini belirtiyor. Renat ve ailesinin Kırım'a dönmesine Sovyetler çöktüğünde izin çıkmış. Renat bu nedenle Rusya'ya karşı ölümcül bir hınç duyuyor. 

Grubun diğer üyesi Medzit ise alkol ve uyuşturucu kullanmadıklarından ötürü savaş sırasında diğer askerlerden daha başarılı işler çıkaracaklarına emin olduklarını söylüyor. "Yine de Ukraynalı askerlerle aile gibiyiz ve savaşa hazırız" diyen Medzit, cephe hattında 'helal gıdaya' ulaşmanın zor olmasından şikayet ediyor. 

ORDU 8 YILDIR TOPARLANDI

Ukrayna ordusunda 250 bini aşkın kayıtlı asker bulunuyor. Rusya'nın Kırım ve Donbass'ı işgal ettiği 2014 yılından beri ABD'den 2,5 milyar dolarlık güvenlik yardımı alan Kiev yönetimi, o yıllarda bugüne nazaran dağınık durumdaki orduyu daha derli toplu bir görünüme kavuşturdu. Ukrayna askerleri ABD yapımı Javelin tanksavar silahları ve Türk insansız hava araçlarına sahip olmakla gururlanıyor. 

Diğer yandan Kiev yönetimi, çoğunluğu Müslüman Tatarlardan oluşan gönüllü grupların orduda resmi olarak tabur kurmalarına müsaade etmemiş. Bu yüzden bu tür gönüllü milisler cephe hattında gayriresmi olarak destekleniyor. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!