banner2

Moskova'dan Ukrayna'ya ilginç öneri: İsveç modeli

Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakereler devam ederken Kremlin'den önemli bir öneri geldi. Rusya Sözcüsü Peskov, Ukrayna'da İsveç gibi tarafsız devlet oluşturulması fikrinin uzlaşma seçeneği olarak öne çıktığını söyledi.

Dünya 16.03.2022, 14:10
Abone ol
Moskova'dan Ukrayna'ya ilginç öneri: İsveç modeli

Rusya ile Ukrayna arasında müzakereler devam ederken taraflardan ardı ardına umut verici söylemler gelmeye de deavm ediyor.

Diğer taraftan Rus güçlerinin Ukrayna'daki saldırıları, ülkenin "silahsızlandırılması" doğrultusunda devam ederken, askeri noktalar hedef alınıyor.

KREMLİN'DE İSVEÇ MODELİ ÖNERİSİ ÖNE ÇIKIYOR

Rusya'dan görüşmelere ilişkin yapılan açıklamada, Ukrayna'da İsveç modeli önerisinin öne çıktığı belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’ya Avusturya ya da İsveç gibi "kendi ordusu olan, ancak askeri güçlerden arındırılmış" ülke statüsünün verilmesinin bir uzlaşı olarak görülebileceğini söyledi.

PESKOV: BELİRLİ BİR UZLAŞMA TÜRÜ'

Söz konusu modeli "belirli bir uzlaşma türü" olarak nitelendiren Peskov, konuyla ilgili ayrıntı vermedi.

Ukrayna’nın böyle bir statüye sahip olması olasılığı, iki ülke arasında yürütülen barış görüşmelerinde ele alınan formüllerden biri olarak göze çarpıyor.

'MÜZAKERELERDE BAZI İLERLEMELER VAR'

Peskov'un açıklamaları, Rusya'nın baş müzakerecisi Vladimir Medinsky'nin müzakerelerde "bazı ilerlemeler" olduğu yönündeki açıklamasının ardından geldi. Medinsky, bazı sorunların ise henüz çözülmediğini söylemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!