banner2

Monet’in 'De Voorzaan en de Westerhem’ tablosu hırsızların hedefi oldu

Dünyaca ünlü ressam Monet’in 1,4 milyon dolarlık tablosu, hırsızların hedefi oldu.

Dünya 19.08.2021, 15:06
Abone ol
Monet’in 'De Voorzaan en de Westerhem’ tablosu hırsızların hedefi oldu

Ünlü Fransız ressam Claude Monet’in Hollanda’da bulunan Zaans Müzesi’ndeki değeri 1,4 milyon dolar olan ‘De Voorzaan en de Westerhem’ adlı tablosu, eli silahlı hırsızların hedefi oldu.

Hollanda polisi tarafıdan yapılan açıklamaya göre, pazar günü sabah saatlerinde Zaans Müzesi’nde bulunulan silahlı soygun girişiminde yaralanan olmadı. Soygundan sonra her iki şüphelinin tabloyu geride bırakıp motosikletle kaçtığı belirtildi. Polisin soruşturma başlatırken, kaçan şüphelilerin arandığı ve söz konusu motosikletin müzeye 5 kilometre uzaklıkta bulunan Wijdewormer köyündeki Zuiderweg caddesinde ortaya çıktıktan sonra, incelendiği açıklandı.

HASAR TESPİTİ YAPILIYOR

Hırsızlık girişimine yönelik açıklama yapan Zaans Müzesi, soyguncuların hiçbir şey çalamadığını ve tablonun soygun girişimi sırasında hasar görüp görmediğinin de yapılacak incelemelerden sonra netlik kazanacağı ifade edildi. Soygun girişiminden sonra müze, tedbir amacıyla sergiden kaldırılan tablonun hasar tespitinin yapıldığını açıkladı. Söz konusu tablo, 2015'te müze envanterine girmişti.

TABLO 150 YAŞINDA

Fransız empresyonist ressam Monet tarafından 1871'de hızlı fırça darbeleriyle çizilen yağlı tablo ‘De Voorzaan en de Westerhem’, Zaandam'ın güneyindeki nehir boyunca uzanan Voorzaan'ın manzarasını konu almaktadır. Monet, tabloyu eşi ve oğluyla beraber Zaandam’daki dört ay geçirdiği bir otelin iskelesinde çizdiği bilinmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!