banner2

Mısır'ın çağrısı İsveç'i panikletti: Türkiye'ye ihtiyacımız var

Mısır'daki El-Ezher Kurumunun boykot çağrısı İsveç'i endişelendirdi. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, "Boykot çağrısı İsveç şirketleri için çok büyük riskler taşıyor. Ayrıca bu dünyanın farklı bölgelerinde ve birçok Müslüman ülkesiyle İsveç'in ilişkilerine olumsuz yansıyabilir. İsveç çok ciddi bir güvenlik politikası uyguluyor. NATO'ya hızlı şekilde girmek için Türkiye ile diyaloğa ihtiyacımız var" açıklamasında bulundu.

Dünya 26.01.2023, 14:39
Abone ol
Mısır'ın çağrısı İsveç'i panikletti: Türkiye'ye ihtiyacımız var

Hatırlanacağı gibi İsveç polisinin izin vermesinden sonra Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, 21 Ocak tarihinde Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakarak İslam düşmanlığını bir kez daha gözler önüne serdi. İsveç'teki skandal eylem Türkiye başta olmak üzere dünyada büyük tepki çekmişti. İslam ülkeleri de İsveç'e sert çıkmıştı. İsveç'te skandalın ardından bu kez de benzeri bir hadise Hollanda'da yaşanmıştı. Hollanda'da ırkçı "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" hareketi lideri Edwin Wagensveld de 23 Ocak'ta Lahey kentinde Kur'an-ı Kerim yırtmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Mısır'daki El-Ezher Kurumu tüm Müslümanları, Hollanda ve İsveç ürünlerini boykot etmeye çağırmıştı.

''BOYKOT ÇAĞRISI BÜYÜK RİSK TAŞIYOR''

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, devlet televizyonu SVT'ye konuyla ilgili açıklama yaptı. Kristersson, boykot çağrısının, İsveç'in birçok Müslüman ülkeyle iyi olan ilişkilerini etkileyebileceğini belirterek, "Boykot çağrısı, İsveç şirketleri için çok büyük riskler taşıyor. Ayrıca bu dünyanın farklı bölgelerinde ve birçok Müslüman ülkesiyle İsveç'in ilişkilerine olumsuz yansıyabilir." ifadelerini kullandı.

İsveç hükümeti, Stockholm'de Kur'an-ı Kerim'in yakılmasını "ifade özgürlüğü" çerçevesinde değerlendirirken, İsveç Başbakanı'nın, boykot çağrısına ilişkin "düşünce ve ifade özgürlüğünün önemli olduğunu ancak diğer ülkelerin hassasiyetlerinin de anlaşılması gerektiğini" söylemesi dikkati çekti.

TÜRKİYE'YE DİYALOG ÇAĞRISI

Kristersson, toplumu sükunete de davet ederek, "İsveç çok ciddi bir güvenlik politikası uyguluyor. NATO'ya hızlı şekilde girmek için Türkiye ile diyaloğa ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!