banner2

Mirage, Gripen, F-16 derken şimdi de F-35: Bu kez donanma karargâhını vurdular

Avrupa ülkelerinden F-16 savaş uçağı almaya hazırlanan Ukrayna, Mirage 2000 uçakları konusunda da Fransa'dan olumlu sinyal aldı. İsveç'ten Gripen'i isteyen Kiev, gelecek için hedef yükselterek F-35'lere de göz dikti. Bu arada envanterdeki Su-24'lerin ateşlediği İngiliz Storm Shadow seyir füzeleri Kırım'da Rus donanma karargâhını vurdu.

Dünya 21.09.2023, 18:23 21.09.2023, 18:56
Abone ol

İngiltere ve Fransa'dan Storm Shadow/SCALP seyir füzeleri alan Ukrayna ordusu, bunları Rusların bulunduğu hedefleri imha etmek için kullanmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Sivastopol Limanı'nda Rus donanmasına ait bir denizaltıyla bir çıkarma gemisini tahrip eden Ukrayna güçleri, Storm Shadow füzeleriyle yine Kırım'ı vurdu. 

Dün hem seyir füzeleri hem de kamikaze hava araçlarıyla gerçekleştirilen saldırı dalgasında Rusya'nın Kırım'da bulunan Karadeniz filosu komuta merkezi imha edildi. Ancak Rus hava savunma sistemlerinin çok sayıda seyir füzesini havada imha etmeyi başardığı belirtiliyor. Füzelerden bazıları Kırım istikametine uçarken görüntülendi. 

Saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada Sivastopol'de görevli Rus yanlısı 'vali' Mikhail Razvazhayev, "Hava savunma sistemlerimiz Sivastopol'e yönelik füze saldırısını püskürttü. Ancak düşürülen füzelerin parçaları hasar ve can kayıplarına yol açabilir. Tüm acil servisler teyakkuz halinde" dedi. 

Rusya'nın Karadeniz donanmasını kontrol ettiği karargahın vurulduğu bilgisi uydu fotoğraflarıyla doğrulandı. 

Rusya Savunma Bakanlığı insansız hava araçlarıyla yapılan saldırıların Kırım'la birlikte Kursk, Belgorod ve Oryol bölgelerini de hedeflediğini ancak bunların engellendiğini ileri sürdü. Rus ordusu Ukrayna saldırılarına misilleme olarak başkent Kiev ve doğudaki Harkov kenti başta olmak üzere ülke genelinde çeşitli noktalara 43 adet seyir füzeli saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusların ateşlediği füzelerden 36'sının hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

Kırım'a yönelik saldırıların yanında iki ana cephede Rus hatlarını yarma mücadelesi veren Ukraynalılar Bahmut yakınlarındaki Klishchiivka ile Andriivka köylerinde hakimiyet sağladı. Güneydeki Zaporijya cephesinde Robotin kasabasını ele geçiren Kiev güçleri stratejik Tokmak'a doğru ilerleyişini ise sürdürüyor. 

Kırım'ı vuran Ukrayna pilotları, İngiltere ve Fransa'nın verdiği füzeleri Su-24 savaş uçaklarından ateşliyor.

PARİS MIRAGE 2000'E YEŞİL IŞIK YAKTI

Ukraynalı yetkililer, almayı adeta dört gözle bekledikleri savaş uçakları konusunda temaslarına ise devam ediyor. Fransız basınına yansıyan bilgiler, Mirage 2000 savaş uçaklarının transferi konusunda Kiev ve Paris arasında bir süredir görüşme yürütüldüğünü gösteriyor. İddiaya göre taraflar uçakların sevk edilmesi konusunda bir anlaşmaya çok yakın durumda. 

Ukrayna aynı zamanda birkaç ay içerisinde Hollanda ve Danimarka'dan F-16 savaş uçaklarının transferini bekliyor. Kiev'e F-16 sevk etmeye hazırlanan ülkelere Belçika da eklendi. Brüksel, F-16'ların transferine ilişkin görüşmeler yürütüldüğünü doğruladı. 

ABD'de aylardır eğitimlerini sürdüren pilotların önümüzdeki haftalarda F-16 uçurmak için hazır olacağı ve Kiev'e döneceği belirtiliyor. Uçak transferleri de pilot ve teknisyenler tam anlamıyla hazır olduğunda başlayacak. 

Yuriy Ignat

IGNAT: GELECEKTE F-35'İ DE ALACAĞIZ

İsveç'in savaş uçağı Gripen'i edinmek için temas yürüttüğü de bilinen Kiev yönetimi, aynı zamanda 5. nesil uçak F-35'lerle de ilgileniyor. 

Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuriy Ignat'ın buna yönelik açıklaması gündeme bomba gibi düştü. "Ukrayna gelecekte Amerika Birleşik Devletleri'nden F-35 savaş uçağı alabilir" diyen Ignat, aynı zamanda İsveç'ten yeni sürüm Gripen savaş uçağı almakla da ilgilendiklerini söyledi. 

Önümüzdeki aylarda F-16 uçaklarını kullanmaya başlaması beklenen Ukrayna ordusu, kara araçlarının çamur nedeniyle hareketsiz kaldığı kış mevsiminde Rus birliklerini hava saldırılarıyla yıpratmayı hedefliyor. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!