banner2

Milletvekilleri başvuruyu tamamladı: Gürcistan Cumhurbaşkanı Zurabişvili hakkında azil süreci başladı

Gürcistan'da milletvekilleri Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili hakkında azil sürecini başlatmak için Anayasa Mahkemesine başvuru yaptı.

Dünya 18.09.2023, 19:38 18.09.2023, 20:44
Abone ol
Milletvekilleri başvuruyu tamamladı: Gürcistan Cumhurbaşkanı Zurabişvili hakkında azil süreci başladı

Gürcistan'da milletvekilleri Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili hakkında azil sürecini başlatmak için Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu.

Konuyla ilgili olarak Gürcistan Anayasa Mahkemesinden yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Zurabişvili hakkında azil sürecini başlatmak için milletvekillerinin mahkemeye başvuru yaptığı belirtildi.

80 MİLLETVEKİLİ İMZALADI

İktidarda bulunan Gürcü Hayali Partisi Başkanı ve milletvekilli İrakli Kobakhidze ile Parlamento Başkanı Şalva Papuaşvili başta olmak üzere toplam 80 milletvekillinin azil dilekçesini imzaladığı ve bunun Anayasa Mahkemesi tarafından inceleneceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dava, Anayasa Mahkemesi Genel Kuruluna devredildi. O da konuyu değerlendirecek ve sonucunu bir ay içinde parlamentoya sunacak."

AZİL SÜRECİ NASIL İŞEYECEK?

Gürcistan Anayasasına göre cumhurbaşkanına yönelik azil sürecinin başlatılması için 150 kişilik parlamentoda 50 milletvekilinin imzası ve sürecin tamamlanması için de 100 milletvekilinin desteği gerekiyor.

Buna göre, parlamentoda sadece 84 koltuğa sahip iktidar partisi Gürcü Hayali'nin muhalefet partilerinden destek alması gerekecek.

ZURABİŞVİLİ: "HİÇBİR YERE GİTMİYORUM"

Cumhurbaşkanı Zurabişvili ise 7 Eylül'de, kendisi hakkında azil sürecini başlatmak üzere harekete geçen hükümete tepki göstererek, "Hiçbir yere gitmiyorum. Herkesin, benim istifa etmem hayalini unutması gerektiğini düşünüyorum." demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!