Yandex Metrica

Sitede Ara

Miçotakis'ten Türkiye mesajı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor

Miçotakis'ten Türkiye mesajı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.  

Dünya

10.07.2024, 15:19

NATO üyesi 32 ülkenin liderleri, ABD'nin başkenti Washington'da bir araya geldi. 3 gün sürecek zirve 75. yıl dönümünün kutlandığı törenle başladı.

Zirveye katılım gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü temasları kapsamında Yunan lider Kiriakos Miçotakis ile bir araya gelmesi bekleniyor. Yunan medyasında yer alan haberlere göre iki lider arasında gerçekleştirilecek zirve, arka planda günlerdir devam eden bir dizi temasların ardından belli oldu.

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in yoğun programı nedeni ile görüşmenin oturum arasında gerçekleştirilmesi ve 10-15 dakika sürmesi bekleniyor.

İnsanlık ayıbı: Gazze'de bir çocuk daha açlıktan hayatını kaybetti! İnsanlık ayıbı: Gazze'de bir çocuk daha açlıktan hayatını kaybetti! Haberi Görüntüle

GÖRÜŞMENİN KISA SÜRMESİ BEKLENİYOR

CNN Yunanistan'da yer alan bir habere göre görüşme, Türkiye saati ile 23:00'da gerçekleştirilecek. 

Toplantıda Dışişleri Bakanları Hakan Fidan ve Giorgos Gerapetritis'in de hazır bulunması bekleniyor. 

Acil kodla duyuruldu: 24 adet F-16 Karadeniz'e yola çıkacak! Acil kodla duyuruldu: 24 adet F-16 Karadeniz'e yola çıkacak! Haberi Görüntüle

KRİTİK ZİRVE ÖNCESİ AÇILIŞ

CNN Yunanistan'a göre bu akşamki toplantıda iki liderin, Yunan-Türk ilişkilerindeki olumlu ortamı teyit etmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis, Eylül ayında düzenlenecek BM Genel Kurulu'nda yeniden bir araya gelecek ve kıta sahanlığı ve MEB gibi kritik konuları gündeme alacak. CNN, Washington'da gerçekleşen NATO zirvesinin ağır konular için ilk pencereyi açabileceğine dikkat çekti.

Atina bu toplantıların her zaman memnuniyetle karşılandığını belirtirken, diplomatik kaynaklar görüşmenin Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin gözden geçirilmesi için iyi bir fırsat olacağını belirtiyor.

Tüm gözler damadın üzerindeydi! Dünyanın en pahalı düğününde dikkat çeken detay ortaya çıktı! Tüm gözler damadın üzerindeydi! Dünyanın en pahalı düğününde dikkat çeken... Haberi Görüntüle

MİÇOTAKİS'TEN TÜRKİYE MESAJI

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, ABD'nin eski Atina büyükelçisi ve Corus International CEO'su Daniel Speckhardt ile yaptığı görüşmede, Yunan-Türk ilişkilerine de değindi.

"Türkiye ile üç yıl zor günler geçirdik. Son bir buçuk yılda işler önemli ölçüde gelişti ve bunu kabul etmemiz gerekiyor." ifadelerini kullanan Miçotakis, iki ülke arasındaki atılan adımların 'Olumlu' olduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

"Her ne kadar Doğu Akdeniz'deki duruma ilişkin bazı temel Türk pozisyonları radikal bir şekilde değişmemiş olsa da 16 aydır sakiniz.Göç alanında yaptığımız çalışmalar, Türk vatandaşlarına yapılan vize kolaylığı gibi hamleler olumlu adımlardır. NATO içinde önemli zorluklarla karşı karşıya olduğumuz bir dönemde bunlar ibreyi olumlu yönde hareket ettiren şeyler"

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading