Miçotakis'ten Türkiye itirafı: Asıl sorunumuz 'Mavi Vatan'

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye ile diyalog kapısının açık olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile her konuda görüşebileceğini belirten Miçotakis, 'İkili ilişkilerde asıl sorun Ankara’nın Mavi Vatan doktrini.' dedi.

Dünya 15.01.2022, 12:38 15.01.2022, 12:56
Abone ol
Miçotakis'ten Türkiye itirafı: Asıl sorunumuz 'Mavi Vatan'

Yunanistan Başkanı Kiryakos Miçotakis, ANT1 televizyon kanalına konuşurken Türkiye ile diyalog kapılarının her zaman açık olduğunu söyledi.

ASIL SORUN 'MAVİ VATAN'

Miçotakis, Yunanistan’ın Ege’de karasularını genişletmesi halinde hükümete savaş yetkisi veren ve 1995’te TBMM’de kabul edilen ''casus belli''den çok,  Türkiye’nin üzerinde egemenlik hakkı kullanabileceği deniz yetki alanlarını tanımlayan Mavi Vatan politikasından endişe ettiklerini itiraf etti.

'ERDOĞAN İLE GÖRÜŞME OLASILIĞIM VAR'

Türkiye ile diyalog kapısının açık olduğunu söyleyen Miçotakis, "Diyalog kapısı açık ve benim Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kişisel görüşme olasılığım her zaman var. Örneğin Turizm gibi konuşabileceğimiz pek çok konu var." dedi.

'SONSUZA KADAR KOMŞU OLACAĞIZ'

Türkiye ve Yunanistan'ın komşu olduklarını vurgulayan Miçotakis, "Sonsuza kadar komşu olacağız, coğrafya bizi birlikte yaşamaya mahkum ediyor. İş birliği ya da gerilim yolunu seçmek Türkiye'nin elinde. Biz iki ihtimale de hazırız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!