banner2

Miçotakis'in seçim vaadi büyük yankı uyandırdı: Hedef mülteciler değil Türkiye

Yunanistan Başbakanı Miçotakis genel seçimler için vaadinin Türkiye sınırına çelik duvar örmek olduğunu duyurdu. Miçotakis'in AB fonu ile örmek istediği duvar Yunan basınında büyük yankı uyandırırken hedefin mülteciler değil, Türkiye olduğu açıkça gözler önüne serildi.

Dünya 01.04.2023, 13:26 01.04.2023, 15:12
Abone ol
Miçotakis'in seçim vaadi büyük yankı uyandırdı: Hedef mülteciler değil Türkiye

Yunanistan 21 Mayıs'ta yapılacak olan genel seçimlere hazırlanırken Başbakan Miçotakis'ten skandal bir açıklama geldi. Bir süredir Türkiye'ye yönelik dostluk mesajlarıyla gündeme gelen Miçotakis seçim vaadiyle ilişkileri yeniden zorlaştırmaya kararlı. Yunanistan İçişleri Bakanı Takis Theodorikakos ile Türkiye sınırındaki Evros bölgesini ziyaret eden Miçotakis, seçim vaadi olarak Yunanistan'ın Türkiye ile kara sınırının tamamına duvar öreceğini söyledi.

MİÇOTAKİS'İN SEÇİM VAADİ ÇELİK DUVAR

Miçotakis Türkiye ile Yunanistan arasındaki 37,5 kilometre uzunluğundaki mevcut çelik duvara 12 ay içinde 35 kilometre daha ekleyeceğini, seçimi kazanamaz ve iktidara başka biri gelirse bu planın gündem dışı kalacağını söyledi. 

AB'DEN DUVAR FONU BEKLİYOR

Miçotakis'in seçim vaadi Yunan basınında büyük yankı uyandırdı. Kathimerini, Miçotakis'in vaadini 'Başbakanın birinci önceliği güvenlik' başlığı ile yayımlarken Miçotakis'ın duvarın inşarı için AB'den fon beklediğine yönelik 'Kimse destek çıkmazsa Yunan vatandaşlarının vergileriyle bunu gerçekleştireceğiz' şeklindeki sözlerine dikkat çekti.

'İKTİDAR İLE MUHALEFETİ KARŞI KARŞIYA GETİRDİ'

Huffingtonpost Greece ise Miçotakis'in vaadinin iktidarla muhalefeti karlı karşıya getirdiğini söyledi. Huffingtonpost Greece, eski Başbakan ve ana muhalefet partisi SYRIZA'nın lideri Aleksis Çipras'ın projeye şiddetle karşı çıktığını belirtirken Miçotakis'in bunu ulusal bir mesele olduğunda ısrar ettiğini vurguladı. Miçotakis'in Türkiye'ye "göçmen sorununu bize karşı kullanmaya son verin" şeklinde çağrı yaptığını söyleyen Huffingtonpost Greece, duvarın gerekli olduğunu belirtti.

'EN ÖNEMLİ ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ'

To Vima, Miçotakis'in Türkiye sınırına duvar vaadinin, en önemli ulusal güvenlik meselesi olduğunu vurguladı.

Ethnos ise Miçotakis'in seçim vaadini "Her şeye hazırlıklıyız ve saf değiliz" ifadeleriyle manşete taşıdı.

HEDEF MÜLTECİLER DEĞİL TÜRKİYE

Iefimerida ise, Yunanistan İçişleri Bakanı Takis Theodorikakos'in Türkiye'yi hedef alan sözlerini öne çıkardı. Theodorikakos'in "Bu duvar sayesinde Yunanistan'ın ve Avrupa'nın sınırları Türkiye için ulaşılamaz olacak" şeklindeki sözleri ise Miçotakis'in duvar projesinin yasa dışı göçmenleri değil Türkiye'yi hedef aldığını bir kaz daha ortaya koydu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!