banner2

Miçotakis Ayasofya'nın kapısında yaşanan tahribat için UNESCO'yu aradı

Ayasofya Camii'nin tarihi İmparator Kapısı'nda meydana gelen tahribat sonrası Yunanistan Başbakanı Miçotakis, UNESCO'yu arayıp konuyla ilgili rahatsızlığını dile getirdi.

Dünya 23.04.2022, 14:34 23.04.2022, 14:41
Abone ol
Miçotakis Ayasofya'nın kapısında yaşanan tahribat için UNESCO'yu aradı

Ayasofya Camii'nin bin 500 yıllık olduğu bilinen, tarihi imparatorluk kapısı zarar gördü. Ayasofya Camii'nin imparator kapısı daha sonra onarıldı. Ancak tahribatın nasıl gerçekleştiği hala konuşuluyor. Kimileri kapının kutsal görülerek parça parça yendiğini iddia ediyor. Skandal olay sosyal medyada büyük ses getirdi.

UFAK BİR DOKUNMA İLE TAHRİBAT OLUŞTU

Vakıflar Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili açıklamada bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ayasofya'nın imparator kapısında bulunan ahşap madalyonun, ahşabın olağan sürecinden yıprandığını, ufak bir dokunma ile de tahribatın oluştuğunu belirterek, İmparator kapısı konservasyonunun tamamlandığını ve ihyasının sağlandığını bildirdi. Açıklamada, "Oluşan tahribatta bir güvenlik zafiyeti söz konusu değildir. Ayasofya, 1484 yıldır nasıl ayakta kaldı ise geleceğe de aynı ihtişamı ile bir mabet olarak taşınacaktır" denildi.

"PARÇA PARÇA KOPARIP AĞIZLARINA ATIYORLAR"

Ayasofya Camisi'nin tarihi kapısının durumu, Sanat Tarihi Derneği Başkanı Şerif Yaşar'ın sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla ortaya çıkmıştı. Yaşar, kendisine ulaştırılan fotoğraflar üzerine Ayasofya'ya gitti ve durumu yerinde gördü. Bir görevlinin kapıdaki hasar için "İnsanlar burayı kutsal sayıyor, bazıları parça koparıp ağızlarına atıyor" dediğini anlattı.

MİÇOTAKİS UNESCO'YU ARADI

Uzun yıllardır milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan yapıdaki tahribat yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da gündem konusu oldu. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, konuyu BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'ne taşıdı. UNESCO Direktörü Audrey Azoulay ile telefonda görüşen Miçotakis, tahribattan dolayı duyduğu üzüntüyü ifade etti. Miçotakis, söz konusu tahribatın tarihi yapının bütünlüğüne ve evrensel karakterine yapılan bir "saygısızlık" olduğunu söyledi.

YUNANİSTAN TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA İSTEYECEK

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in ofisinden yapılan açıklamada, UNESCO direktörünün Ayasofya'nın 2020 yılında camiye çevrilmesi kararına ilişkin endişelerini tekrar dile getirdiği ve Türkiye hükümetinden tahribat ile ilgili bir açıklama yapmasını isteyeceği söylendi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!