Miço'dan Türkiye açıklaması: Haklı gerekçeleri var

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Türkiye'nin ABD'den F-16 talebiyle ilgili de açıklamada bulundu. Miçotakis, “Türkiye’nin terör örgütleri ve Avrupa’daki uzantıları konusunda hukuki haklı gerekçeleri var” dedi.

Dünya 30.06.2022, 20:10 01.07.2022, 01:26
Abone ol
Miço'dan Türkiye açıklaması: Haklı gerekçeleri var

Gerilen Türkiye-Yunanistan ilişkileri sonrası Miçotakis, diyalog çağrısı yapmıştı. İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı’nın ardından basın toplantısı düzenledi. Miçotakis, "Türkiye’nin terör örgütleri ve Avrupa’daki uzantıları konusunda hukuki haklı gerekçeleri var” dedi.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki farklılıkların çözümü için uluslararası hukukun referans olabileceğini söyledi. "Sahada hareketlilik olabilir mi?" sorusunu yanıtladı. Miçotakis, “Sahada hareketlilik yaşamayacağımızı tahmin ediyorum. 2020 yazı tekrar yaşanmayacaktır” dedi. Türkiye’nin NATO’daki önemine değinen Miçotakis, F-35 ve F-16 savaş uçakları satışlarına ilişkin konuştu.

ABD KONGRESİNİ İLGİLENDİRİR

Miçotakis, “Türkiye’nin F-16 uçaklara ilgisi ve Yunanistan’ın F-35 talebi, ABD Kongresini ilgilendirir. Biz, ABD’den bir talepte bulunduk, bu uçaklar onaylansa dahi 2028’den önce alabileceğimizi tahmin etmiyorum. Bu süreçte biz de mali yeterliliğe sahip olacağız” dedi.

HUKUKİ HAKLI GEREKÇELERİ VAR

Yunan Başbakan Miçotakis, Türkiye’nin turizm kampanyalarında Turkeagean’ı kullanmasının Yunanistan’da nasıl değerlendirildiğine yönelik soruya, “Elbette hükümetimiz yasal olarak cevap verecektir” dedi.

Miçotakis, Türkiye’nin terör terörle mücadelede geçmişten günümüze önemli mücadeleler verdiğini belirterek, “Türkiye’nin terör örgütleri ve Avrupa’daki uzantıları konusunda hukuki haklı gerekçeleri var” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!