banner2

Merkez Bankası'nın yeni patronu Hafize Gaye Erkan, dünyayı böyle salladı! Faiz politikası değişiyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na Dr. Hafize Gaye Erkan atandı. Erkan, böylece Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı oldu. Merkez Bankası Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan'ın atanması dünya basınında geniş yer buldu. Uluslararası ajanslar Hafize Gaye Erkan'ın kariyerine ve Türkiye'nin ilk kadın TCMB başkanı olduğuna dikkat çekti. Yunan basını ise faiz politikasının değişeceğini yazdı.

Dünya 09.06.2023, 09:28 21.06.2023, 01:59
Abone ol
Merkez Bankası'nın yeni patronu Hafize Gaye Erkan, dünyayı böyle salladı! Faiz politikası değişiyor

Seçimlerden zaferle çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin elinden mazbatasını aldıktan sonra Meclis'te yemin etti ve görevine resmen başladı.

Erdoğan, aynı akşam Çankaya Köşkü'nde yeni kabineyi açıkladı. Ekonomin başına Mehmet Şimşek'i getirdi. Kabinede dikkat çeken isimlerin başında Mehmet Şimşek geliyor. Çünkü kötü gidişatı durdurabilecek tek isim olarak göze çarpıyor.

MERKEZ BANKASI'NA İLK KADIN BAŞKAN

Dolardaki yükselişin devam ettiği bir sırada Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ilk icraatı Merkez Bankası yönetiminde değişikliğe gitmesi oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı'na Dr. Hafize Gaye Erkan atandı. Erkan, böylece Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı oldu. Alınan bu karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise Bankacılık, Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı'na (BDDK) atandı.

DÜNYA MEDYASI NE DEDİ?

Merkez Bankası Başkanlığı'na Hafize Gaye Erkan'ın atanması dünya basınında geniş yer buldu.

ABD merkezli Bloomberg ise atama ile ilgili 'Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha geleneksel para politikasına dönüş sinyali verebilecek bir hareketle Şahap Kavcıoğlu'nun yerine yeni merkez bankası başkanı olarak Hafize Gaye Erkan'ı atadı' değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz Financial Times bu gelişmeyi 'Erdoğan, eski First Republic eş CEO'sunu Türkiye'nin merkez bankası başkanı olarak atadı' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

İngiliz haber ajansı Reuters, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'de finans yönetici olan Hafize Gaye Erkan'ı Türkiye Merkez Bankası'nın başına atadı" sözlerine yer verdi.

FAZİA POLİTİKASI DEĞİŞİYOR

Uluslararası ajanslar Hafize Gaye Erkan'ın kariyerine ve Türkiye'nin ilk kadın TCMB başkanı olduğuna dikkat çekti.

Yunan Proto Thema 'Erdoğan, ABD bankacılık yöneticisini merkez bankası başkanı olarak atadı' başlığını atarken Kathimerini faiz politikasında bir değişikliğin beklenebileceğini yazdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!