banner2

Medya kuruluşları Rusya'daki yayınlarını durduruyor

Ukrayna’yı işgal eden Ruslar ülkelerinde yayın yapan birçok medya kuruluşuna erişim engeli getirirken bazı yayın organları da faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Dünya 05.03.2022, 01:26 05.03.2022, 01:46
Abone ol
Medya kuruluşları Rusya'daki yayınlarını durduruyor

Ukrayna’daki Rus işgali 10. gününe girerken Rusya dünya ile bağını koparmaya başladı. Sosyal medyaya getirilen yasaklardan televizyon kanalları da payını aldı. Gelinen nokta itibariyle BBC, CNN ve Bloomberg gibi birçok kanal yayınlarına devam edemeyecek.

YAYINLARINI DURDURDULAR

ABD merkezli haber kanalı CNN, Rusya'da yayınını durduracağını açıkladı. Bloomberg News de Rusya'da faaliyet gösteren gazetecilerinin çalışmalarını geçici olacak durdurduğunu duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi sonrası dünyanın birçok ülkesi ve kurumu Rusya'ya yaptırım açıklarken, medya kuruluşları da Rusya'daki faaliyetlerine ara veriyor. Rusya da bazı haber platformlarına yasak getiriyor.

CNN'den yapılan açıklamada, "Biz durumu ve bundan sonraki adımlarımızı değerlendirmeye devam ederken CNN Rusya'da yayınını durduracak" ifadesi kullanıldı.

Rusya'da, BBC dahil bazı haber sitelerine erişim engeli getirildi. Rusya, karara gerekçe olarak "sahte haber yaymayı suç sayan" bir kanunu gösterdi. BBC, Rusya'daki gazetecilerinin faaliyetlerini geçici olarak askıya alacağını açıkladı.

NETFLİX PROJELERİNİ DONDURDU

Rus devletine bağlı haber ajansı RIA'ya göre BBC Rusça Servisi'nin yanı sıra Deutsche Welle, Meduza ve Radio Liberty'ye erişim de kısıtlandı. Rusya'da BBC'nin İngilizce haber sitesine de erişilemiyor.

Netflix de Rusya'daki projelerini dondurdu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!