Yandex Metrica

Masanın yedinci ayağı HDP Fransızların dilinde: Türbülansa yol açabilir

Masanın yedinci ayağı HDP Fransızların dilinde: Türbülansa yol açabilir

France 24, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kıluçdaroğlu'nun HDP ile yaptığı ziyareti gündemine aldı. HDP'nin aday göstermeme kararının çok önemli olduğuna dikkat çeken Fransızlar, mevcut durumun koalisyonda türbülansa yol açacağını belirtti.

Dünya

23.01.2024, 20:38

Türkiye, 14 Mayıs'ta sandık başına gitmeye hazırlanırken Cumhurbaşkanlığı seçimleri son günlerin en çok konuşulan konusu olmaya devam ediyor.

Dünya basını da Türkiye'deki seçimleri yakından takip ederken hemen hemen her gün farklı bir analizle karşımıza çıkıyor. Bu kez de Fransız basını, Türkiye'deki seçimleri mercek altına aldı.

France 24, Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz günlerde milletin meclisinde PKK'nın siyasi uzantısı HDP'ye yaptığı ziyareti ve sonrasında yaşanan gelişmeleri analiz etti.

Uluslararası ve Stratejik İlişkiler Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Türkiye uzmanı Didier Billion, Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasının ardından çok az şeyde sonuç çıkacağını ifade etti ve France 24'ün sorularını yanıtladı.

Trump'ı vuran gencin arabasından çıkanlar şoke etti: İşte eski başkanı kurtaran o an Trump'ı vuran gencin arabasından çıkanlar şoke etti: İşte eski başkanı... Haberi Görüntüle

İYİ PARTİ'NİN TUTUMUNA DİKKAT

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı göstermemesinin çok önemli olduğunu belirten Didier Billion, İYİ Parti'nin tutumuna dikkat çekti. Didier Billion, Meral Akşener'in partisinin bazı milletvekillerinin çok milliyetçi olduğunu vurguladı.

Akılalmaz plan: JF-17 artık nükleer füzeyle görevde! Süper güç olma yolunda adım adım Akılalmaz plan: JF-17 artık nükleer füzeyle görevde! Süper güç olma... Haberi Görüntüle

TÜRBÜLANSA YOL AÇABİLİR

Didier Billion, İYİ Parti'nin HDP'ye sıcak bakmayacağını ve verilen tavizleri sorun olarak gördüğünü ifade etti. Billion, HDP'nin Altılı Masa'da bir türbülansa yol açabileceğini belirtti.

İsrail iyice sıkıştı: Esir takası görüşmeleri için Katar'a heyet gidiyor İsrail iyice sıkıştı: Esir takası görüşmeleri için Katar'a heyet gidiyor Haberi Görüntüle

DOĞRUDAN KATKI SAĞLAMAYACAK

Türkiye uzmanı Didier Billion, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vermeyi düşünen İYİ Partili seçmenin HDP nedeniyle fikrini değiştirebileceğini, bunun da Kılıçdaroğlu'nun oylarına HDP'nin doğrudan bir katkı sağlamayacağını ifade etti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading