banner2

Mark Milley isim vermeden Türkiye'yi işaret etti: Süper güç statüsü talep edecekler

Mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada ABD Genelkurmay Başkanı Milley'den önemli itiraflar geldi. Dünyanın tek kutuplu olmadığını, en az 3 süper gücün bulunduğunu söyleyen Milley yakın gelecekte ortaya çıkacak yeni süper güçlerden bahsetti.

Dünya 10.06.2023, 11:56 10.06.2023, 12:10
Abone ol
Mark Milley isim vermeden Türkiye'yi işaret etti: Süper güç statüsü talep edecekler

ABD Genelkurmay Başkanı Mirk Milley küresel ölçekte güçler dengesine ilişkin önemli itiraflarda bulundu. Ulusal Savunma Üniversitesi mezunlarına hitaben yaptığı konuşmada Milley, bazı ülkelerin iddiasının aksine, ABD merkezli tek kutuplu bir dünya olmadığını, dünyada en az 3 süper gücün bulunduğunu hatırlattı. 

"ABD, Çin ve Rusya olmak üzere artık en az 3 süper gücün bulunduğu çok kutuplu bir uluslararası ortamda bulunduğumuz gerçeği giderek daha açık hale geliyor" diyen Milley, saydığı ülkelerin dışında süper güç olma statüsü talep eden bazı bölgesel güçlerden de bahsetti. 

Milley, "Bazı bölge ülkelerinin kendi bölgelerinde oynadığı rolü artırmaya başlaması ve ön plana çıkması, durumu daha da karmaşık hale getiriyor. İlerleyen dönemde bazıları süper güç statüsü talep edecek" ifadelerini kullandı. 

Mark Milley

DURUM DAHA DA KARMAŞIK HALE GELECEK

Mezun olan öğrencilerin meslek hayatlarında çok büyük sınamalar ve zorluklarla karşı karşıya kalacaklarını belirten ABD Genelkurrmay Başkanı, "Büyük sonuçlar doğuracak kararlar alındığında sorumlu olan siz, her biriniz olacaksınız. Önümüzdeki sayısız zorlukta uluslarımıza yön veren liderler olacaksınız ve hiç şüphe yok ki önümüzdeki birkaç on yıl bir dizi çok önemli zorluklar, krizler görecek" dedi. 

"3 süper gücün bulunduğu ortam 2 süper güçten çok daha zordur" ifadesini kullanan Milley, "Yakın gelecekte çok daha fazla ülke yükselişe geçecek. Bölgesel ve potansiyel olarak küresel güç olarak ortaya çıkacak ve jeopolitik manzarayı daha da karmaşık hale getirecek" diye konuştu. 

Milley 'küresel güç statüsüne yükselecek ülkeler'den bahsederken isim vermedi ancak ABD Genelkurmay Başkanı'nın kastettiği gücün Türkiye olduğu yorumları sıklıkla dile getiriliyor.

Milley'in yakın gelecek perspektifi çizerken, 'yükselişte olan bölgesel güçlerin durumu daha da karmaşık hale getirdiğinden' bahsetmesi, Türkiye ile ABD arasındaki güç mücadelesinin artarak devam edeceğinin işareti oldu. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!