Mariupol nerede? Mariupol hangi ülkede bulunuyor? Mariupol nüfusu kaç? 

Rusya Ukrayna savaşı devam ederken Mariupol araştırılmaya başlandı. Mariupol kenti, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından yapılan son dakika açıklamasından sonra merak edildi. Peki Mariupol nerede? Mariupol hangi ülkede? Mariupol nüfusu kaç? 

Dünya 21.04.2022, 11:00 21.04.2022, 11:03
Abone ol
Mariupol nerede? Mariupol hangi ülkede bulunuyor? Mariupol nüfusu kaç? 

Rusya Ukrayna savaşır devam ediyor. Bunun üzerine Mariupol internette araştırılmaya başlandı.  Mariupol kenti, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun yaptığı son dakika açıklamasından sonra günün en çok araştırılan konuları arasında girdi. Peki Mariupol nerede? Mariupol hangi ülkede? Mariupol nüfusu kaç?

MARİUPOL NEREDE? MARİUPOL HANGİ ÜLKEDE BULUNUYOR?

Mariupol, Ukrayna'da bir şehirdir. Ukrayna'nın en büyük metalurji merkezlerinden bir tanesidir. Azak Denizi kıyısında bulunan Mariupol, Odessa ve Donetsk merkezinin arasında bulunuyor. Bu bakımdan Rusya'ya yakın olan bölge stratejik bir önemde sahip.

MARİUPOL NÜFUSU KAÇ?

Donetsk 2007 verilerine göre Oblastı'nın 500.000 nüfuslu şehridir.

PUTİN MARİUPOL İÇİN NE AÇIKLAMA YAPTI?

Putin, Mariupol ele geçirildiğini ve bunu başarı olarak nitelendirdi. Azovstal tesisinden ayrılan Ukrayna askerlerinin hayatını bağışlayacağı konusunda açıklama yapan Putin, saygılı muamele göreceklerini ifade etti.

Bir diğer açıdan Mariupol'ün ele geçirildiğini Putin'e bildiren Rusya Savunma Bakanı Şoygu, kentteki durumun sakin olduğunu, sivillerin dönüşüne izin verildiğini açıkladı.

Mariupol, Ukrayna işgalinin başlangıcından sonra Rusya'nın ele geçirdiği en büyük şehir olma özelliğini barındırıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!